Brak wypoczynku odbija się na zarobkach. Trzy rady, jak najlepiej spać

Ze świata

ShutterstockDobry sen wpływa na zarobki

Wyłącz swój smartfon, laptop i tablet - radzi serwis MarketWatch. Najnowsze badania wskazują, że lepszy sen w nocy może zagwarantować wyższe zarobki. Za ekspertami, przedstawiamy trzy rady, do których należy się zastosować, by poprawić jakość wypoczynku, a co za tym idzie, także i dochodów.

Liczne analizy sugerują, że odpowiedni sen jest korzystny zarówno dla samych śpiochów, jak i osób w ich otoczeniu. Rezygnacja z odpowiedniej ilości snu może skutkować przybraniem na wadze, wahaniem nastrojów czy chorobami serca. Regularny sen natomiast może nawet pomóc w zwalczaniu raka piersi.

Produktywność i efektywność

Market Watch cytuje badania, które wskazują dodatkowo, że dobry sen wpływa nie tylko na zdrowie, ale i portfel. Może np. wykrzesać lepszą wydajność i efektywność, która w długim okresie pozwala na zarabianie większych sum. Do takich wniosków doszli Williams College’s Matthew Gibson oraz Jeffrey Shrader z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. - Po około siedmiu dniach sześciogodzinnego snu w nocy ludzie mieli prawie tak słabe wyniki, jak ci, którzy zrezygnowali ze snu przez jedną całą noc - stwierdził Gibson. Gibson i Shrader przeanalizowali te lokalizacje w Stanach Zjednoczonych, gdzie moment zachodzenia słońca powoduje, że ludzie śpią dłużej i w tych przypadkach mają także i wyższe płace.

Wielozadaniowość, praca w zespole

Ludzkie ciało odpowiada na bodźce słoneczne, więc ludzie czują się zmęczeni, kiedy słońce zaczyna zachodzić. Odpowiedni sen według rekomendacji trwa od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Powinien mieć najmniej zakłóceń, jak to tylko możliwe. Taka właśnie forma sprawia, że człowiek może lepiej wykonywać swoje zadania, co dalej przekłada się na zarobki. - Regularny, pełen wypoczynku sen pomaga także ludziom lepiej odczytywać emocje innych, pozwala na wielozadaniowość, a także na bardziej efektywną pracę w zespole - twierdzi Nitun Verma, rzecznik prasowy Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.

Trzy ważne rady

Market Watch przedstawia wskazówki, które można zastosować już dzisiejszej nocy, by poprawić swój sen. 1. Wyłącz swój smartfon, laptop i tablet Mobilne urządzenia wysyłają do mózgu wiadomość, że wcale nie musimy spać, co upośledza gotowość do zapadania w sen. Inne badania wykazały, że korzystanie z telefonu tuż przed pójściem do łóżka powoduje, że proces zapadnia w sen jest znacznie dłuższy. Daniel Barone, amerykański neurolog radzi, by wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne na pół godziny, bądź godzinę, przed udaniem się na spoczynek. 2. Dbaj o jakość snu, jeśli nie możesz spać wystarczająco długo Trzech na 10 dorosłych ludzi regularnie śpi mniej niż sześć godzin. Ze snem związane są trzy rodzaje grzechów: liczba przespanych godzin, jakość snu oraz czas - tak, jak np. chodzenie do łóżka późno w poniedziałek lub wtorek. Jeśli możesz sobie pozwolić jedynie na pięć lub sześć godzin snu, spraw, by były one jak najlepszej jakości i unikaj zakłóceń. Ustaw alarm na godzinę, w której zaczniesz przygotowywać się do snu i weź udział w relaksujących czynnościach, tak jak czytanie czy ćwiczenia z oddychania. Jak podkreśla Verma, „to nie naprawi wszystkiego, ale częściowo to zrekompensuje". 3. Pozbądź się złych nawyków Zachód słońca może powodować zmęczenie, ale nie musi koniecznie oznaczać, by położyć się spać od razu. Ludzie mają tendencję do tego, by jeść kolację, a potem usypiać na kanapie przed telewizorem na 15 lub 30 minut. Prowadzi to do utrwalania się szkodliwego wzorca snu. Zamiast tego, lepiej udać się na spacer, bądź znaleźć coś do zrobienia, aż nadejdzie czas na pójście do łóżka.

Warto także regularnie utrzymywać harmonogram snu, budzić się i iść spać o tej samej porze każdego dnia. Jeśli nie uda nam się spać przez więcej niż cztery godziny, można sobie pozwolić na drzemkę przez 15 lub 20 minut, ale tylko do godziny 14.00. Po tej godzinie ucinanie sobie drzemki może powodować odwrotny skutek - wycieńczenie.

Polska goni zachód. Średnie miesięczne zarobki w Europie:

Polska goni zachód. Średnie miesięczne zarobki w EuropieTVN24 BiS

Autor: ag//ms / Źródło: Marketwatch.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock