Ze świata

Tylko co czwarty pasażer dostaje odszkodowanie. Sprawdź, ile ci się należy za odwołany lot

Ze świata

ShutterstockTylko nieliczni pasażerowie dostaną odszkodowanie za odwołany lot

Jedynie co czwarty pasażer otrzymuje od linii lotniczych przysługujące mu odszkodowanie w sytuacji, gdy lot został odwołany lub opóźniony o więcej niż trzy godziny – wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez europejskie organizacje konsumenckie.

Tylko połowa badanych pasażerów otrzymała od przewoźnika posiłek i napój w sytuacji, kiedy ich lot był opóźniony więcej niż dwie godziny lub został odwołany, wynika z raportu.

Natomiast, rekompensatę za zgubiony lub zniszczony bagaż dostało 15 proc. podróżujących.

Niepokojące dane

Większość pasażerów o odwołaniu lub opóźnieniu lotu dowiaduje się dopiero na lotnisku. Jedynie co piąty podróżujący otrzymał taką wiadomość dzień lub dwa przed planowanym wylotem, ujawniają badania. Autorzy raportu zauważają, że ok. 10 proc. pasażerów poniosło wymierne straty finansowe w wyniku opóźnienia lotu. W przypadku jednej czwartej z nich strata ta wyniosła co najmniej 300 euro. Badania przeprowadzone zostały przez siedem europejskich organizacji konsumenckich. Badacze przepytali łącznie 11 273 respondentów w ośmiu krajach: Australii, Belgii, Brazylii, Danii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. - Wyniki badania są niepokojące, ponieważ pokazują, że linie lotnicze często nie respektują unijnych przepisów o ochronie konsumenta, natomiast właściwe służby nie interweniują, żeby te przepisy były przestrzegane. Prawa pasażerów muszą być chronione we wszystkich przepadkach, nie tylko wtedy kiedy pasażer złoży oficjalną skargę – powiedziała Monique Goyens z europejskiej organizacji konsumentów BEUC.

Ile ci się należy?

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem z 2004 roku, w sytuacji, kiedy lot jest opóźniony o dwie godziny lub więcej, każdy pasażer ma otrzymać darmowy posiłek i napój.

Oprócz tego, linia lotnicza musi mu zagwarantować możliwość wykonania telefonu lub wysłania wiadomości, faksu lub maila. Jeśli opóźnienie wynosi trzy godziny lub więcej, pasażer ma prawo do rekompensaty finansowej. Jeśli wylot zostanie przesunięty na następny dzień, przewoźnik musi zagwarantować podróżnemu nocleg i wyżywienie oraz transport pomiędzy lotniskiem a hotelem. W przypadku odwołania lotu, podróżujący może domagać się zwrotu kosztów biletu lub przekierowania go na inny lot, ma także prawo do odszkodowania w wysokości 250 euro (ponad 1050 zł) dla wszystkich lotów na dystansie do 1500 km.

Na dystansie 1500-3500 km kwota wzrasta do 400 euro (ponad 1680 zł) i rośnie o kolejne 200 euro dla większych odległości. Rekompensata nie przysługuje, jeśli lot został odwołany z przyczyn wyjątkowych, niezależnych od przewoźnika, czyli np. klęski żywiołowej jak tsunami czy wybuch wulkanu. W przypadku, kiedy linia lotnicza zgubi zarejestrowany bagaż należący do pasażera, zniszczy go lub dostarczy z dużym opóźnieniem, pasażer może również domagać się rekompensaty finansowej do wysokości 1220 euro (ok. 5150 zł) pod warunkiem, że wina leży po stronie przewoźnika.

Przewoźnik pod kontrolą

Organizacje konsumenckie zapowiedziały, że wezwą linie lotnicze do przestrzegania prawa UE chroniącego konsumentów.

- Przewoźnicy mają obowiązek wypłacać pasażerom odszkodowania zgodnie z tym, co mówią przepisy. Muszą też zadbać o podróżnych w przypadku opóźnienia lotu. Będziemy apelować do odpowiednich instytucji odpowiedzialnych za ochronę pasażerów o to, żeby przyjrzały się działaniom linii lotniczych, oraz podjęły odpowiednie kroki w przypadku, kiedy przewoźnik ignoruje prawo – powiedziała Goyens.

Statystyki pokazują, że z opóźnieniem wylatuje około jednej czwartej samolotów, z czego ponad 6 proc. opóźnionych jest o dwie godziny lub więcej. Mniej więcej 5 proc. lotów zostaje odwołanych. Problemy z bagażem zdarzają się w przypadku 10 proc. podróży lotniczych.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości