Najlepiej opłacany youtuber na świecie stracił sponsora. "Posunął się za daleko"

Ze świata


Disney zerwał kontrakt z najlepiej opłacanym youtuberem na świecie i gwiazdą internetu PewDiePie. Powodem są jego antysemickie żarty, jakich dopuścił się w swoich upublicznionych w sieci nagraniach - podaje BBC. Gwiazdor broni się, że "choć nie był to jego zamiar, to rozumie, że te żarty ostatecznie były obraźliwe". Jednak

Decyzja nadeszła po tym, jak stwierdzono, że kilka filmów opublikowanych przez youtubera w ostatnich miesiącach zawierała treści antysemickie treści lub nawiązania do nazizmu. PewDiePie, którego prawdziwe nazwisko brzmi Felix Kjellberg wypuścił wideo, które było obraźliwe, ale - jak sam deklaruje - nie promował "żadnego rodzaju nienawistnych postaw”. Szacuje się, że młody Szwed zarobił w 2016 roku dzięki YouTubowi 15 mln dol.

Popularny youtuber

Z Disneyem związany był zaś za pośrednictwem Maker Studios - firmy, która współpracuje z gwiazdami YouTube’a, które generują miliardy wyświetleń miesięcznie, co przekłada się na ogromne dochody z reklam. - Choć Felix zbudował swoją popularność przez bycie prowokacyjnym i prześmiewczym, to jednak wyraźnie posunął się za daleko w tym przypadku, a filmy są nieodpowiednie - uznało Maker Studios.

Na jednym z tych kontrowersyjnych filmów widać dwóch Indian, którym Kjellberg zapłacił po to, by trzymali tabliczkę z napisem "Death to all Jews" ( z ang. Śmierć wszystkim Żydom).

W odpowiedzi na krytykę, youtuber przekonywał, że była to próba pokazania, jak "szalony jest współczesny świat, a szczególnie niektóre usługi dostępne online” i udowodnienie, że ludzie "powiedzieliby cokolwiek w zamian za pięć dolarów".

Stwierdził także, że to "śmieszne" sugerować, że popiera ten przekaz, ale dodał również, że "choć nie był to jego zamiar, to rozumie, że te żarty ostatecznie były obraźliwe".

Lista grzechów

W innych swoich filmach pokazywał m.in. swastyki rysowane przez fana, grał hymn partii nazistowskiej oraz przekazywał hitlerowskie pozdrowienie. W zeszłym roku PewDiePie był także czasowo zawieszony na Twitterze po tym, jak żartował z tzw. Państwa Islamskiego.

Zobacz: Ile zarabiają youtuberzy? (Wideo z 7.12.2016)

Ile zarabiają youtuberzy?

Autor: ag/ms / Źródło: BBC