Disney rozpoczął zwolnienia. Pracę straci kilka tysięcy osób

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

Walt Disney rozpoczął w poniedziałek zapowiadane na początku roku zwolnienia. Pracę straci aż siedem tysięcy pracowników. Cięcia etatów będą dotyczyć wielu działów firmy m.in. Disney Parks, Disney Entertainment czy działu korporacyjnego.

Jak podaje Reuters w liście prezesa spółki Boba Igera, wysłanym do pracowników, stwierdzono, że firma stara się kontrolować koszty i "usprawnić" biznes.

Według osoby zaznajomionej ze sprawą, wpłynie to na kilka głównych działów firmy – Disney Entertainment, Disney Parks, Experiences and Products oraz korporacyjny. Jak podaje Reuters na razie ESPN (telewizyjna stacja sportowa) nie zostanie dotknięty rundą cięć w tym tygodniu, ale oczekuje się, że zostanie włączony do późniejszych.

Firmy z branży rozrywkowej są w pewnym regresie po początkowej euforii związanej z wprowadzaniem usług streamingowych. Koszty stworzenia konkurencji dla Netflixa są liczone w miliardach. Wydatki zaczęły być ograniczane po tym, jak Netflix odnotował pierwszą utratę abonamentów od 10 lat na początku 2022 roku, a inwestorzy na Wall Street zaczęli bardziej patrzeć na rentowność biznesu niż na tempo wzrostu abonamentów.

Zwolnienia pracowników, by nadrobić straty

W liście do pracowników Iger napisał, że pierwsza grupa pracowników objętych redukcją zatrudnienia zostanie poinformowana w ciągu najbliższych czterech dni. Druga rudna zwolnień nastąpi w kwietniu, a ostatnia przed początkiem lata.

Disney planuje zwolnienia 7 tysięcy pracowników, by zaoszczędzić 5,5 mld dolarów i uczynić swój biznes streamingowy opłacalnym.

"Trudna rzeczywistość wielu kolegów i przyjaciół opuszczających Disneya nie jest czymś, co lekceważymy" – napisał Iger, zauważając, że wielu "wnosi do swojej pracy trwającą całe życie pasję do Disneya". Szczegóły zwolnień są ściśle chronione przez firmę.

"Pracowano nad tym od dawna” powiedział agencji Reuters analityk SVB MoffettNathanson, Michael Nathanson, dodając, że firma po raz pierwszy zaczęła "szeptać" o potrzebie pokrycia kosztów zeszłej jesieni, kiedy Bob Chapek był jeszcze dyrektorem naczelnym Disneya.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: BlackMac / Shutterstock

Pozostałe wiadomości