Disney podbił ofertę za medialnego giganta

Ze świata

Bajkowe tajemnice DisneylanduTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Walt Disney Co podbił w środę ofertę kupna studia filmowego 21st Century Fox do 71,3 miliardów dolarów. To o ponad 6 miliardów dolarów więcej niż konkurencyjna oferta złożona przez Comcast.

Poprzednia, grudniowa oferta Disneya opiewała na 52,4 mld dolarów. W ubiegłym tygodniu Comcast zaoferował 65 mld dolarów w gotówce. Nowa propozycja Disneya opiera się na rozliczeniu obejmującym gotówkę i akcje. Wcześniej Disney proponował tylko własne akcje.

Wstępna umowa

Fox opisał ofertę Disneya jako wyższą, a obie firmy zawarły umowę o fuzji. Ale nie oznacza to, że transakcja jest zakończona. Rupert Murdoch, przewodniczący zarządu Fox i największy akcjonariusz spółki (17 proc. udziałów) poinformował, że wciąż jest otwarty na lepsze oferty. 21st Century Fox to łakomy kąsek na rynku. Koncern jest właścicielem takich kanałów jak Fox, Fox News, Fox Sports, FX czy National Geographic. Do firmy należy również 20th Century Fox, jedna z największych amerykańskich wytwórni filmowych.

Disney i Comcast chcą gromadzić arsenał programów rozrywkowych, seriali i filmów, aby skuteczniej konkurować z szybko rozwijającymi się cyfrowymi rywalami jak Netflix i Amazon.

Podobny cel ma fuzja, do której doszło w ubiegłym tygodniu. AT&T, drugi największy operator komórkowy w Stanach Zjednoczonych oraz dostawca internetu i telewizji kablowej, zamknął wartą 85 miliardów dolarów transakcję przejęcia firmy medialnej Time Warner.

Autor: tol / Źródło: CNN Money, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 3.0)