Darmowa podróż po Europie dla młodych. Już można wysyłać zgłoszenia

TVN24 Biznes

Najpopularniejsze kierunki na wakacje w 2019 roku. "Wraca stara mapa"TVN24 BiS
wideo 2/5

Każdy osiemnastolatek z Unii Europejskiej może wygrać bilet na podróż po Europie w terminie między 1 sierpnia 2019 a 31 stycznia 2020 roku. Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję konkursu DiscoverEU.

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które urodziły się między 2 lipca 2000 (włącznie) do 1 lipca 2001 roku (włącznie). Podróż może trwać maksymalnie 30 dni.

Zainteresowani udziałem mogą wysłać zgłoszenie za pośrednictwem strony Europejskiego Portalu Młodzieżowego.

Razem lub osobno

Laureaci mogą podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób. Za bilety podczas podróży płaci Bruksela.

Aby dotrzeć z najodleglejszych i najtrudniej dostępnych zakątków kontynentu, osiemnastolatkowie mogą skorzystać również z innych środków transportu - poza koleją - takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach samolot. To umożliwi udział w projekcie młodym ludziom, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach. Konkurs po raz pierwszy zorganizowano w 2018 roku i cieszył się on ogromną popularnością. Dlatego w tym roku organizowana jest kolejna edycja DiscoverEU. Prawdopodobnie też będzie odbywać się w dwóch rundach.

Laureaci otrzymają informacje dotyczące miejsc, które warto odwiedzić i dziennik podróży, aby na bieżąco zapisywać swoje wrażenia. Podczas podróży uczestnicy mogą wziąć udział w imprezach organizowanych przez lokalne społeczności. - Jestem dumny z tego, że poszerzamy DiscoverEU i dajemy szansę młodym ludziom, by poznali bezpośrednio Europę. Mam nadzieję, że udział w programie DiscoverEU będzie dla nich inspiracją do zaangażowania się w działalność na rzecz lokalnej społeczności i do pełnienia roli "ambasadorów" Europy. Że nie tylko zagłosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale również zachęcą do tego swoich rówieśników, że będą razem z nami budować spójne społeczeństwo. Młodzi ludzie są przyszłością Europy, a ich głos ma pierwszorzędne znaczenie – mówił w czwartek komisarz UE Tibor Navracsics, który odpowiada za edukację, kulturę, młodzież i sport. KE zorganizowała program po raz pierwszy w czerwcu 2018 roku, a początkowy budżet wynosił 12 mln euro. Budżet na 2019 rok wynosi już 16 mln euro. Dotychczas dzięki DiscoverEU około 30 tys. młodych ludzi odbyło podróż po Europie, odkrywając bogate dziedzictwo kulturowe tego kontynentu, poznając innych ludzi i kultury. W kolejnym rozdaniu w podróż po kontynencie wyruszy 20 tys. osiemnastolatków.

Każdemu państwu członkowskiemu przydzielono określoną liczbę biletów (Polsce 1482), a jeśli nie zgłosi się odpowiednia liczba kandydatów, zostaną one przekazane innym państwom.

Zgłoszenia do 16 maja

Z pierwszej edycji DiscoverEU skorzystały tysiące młodych ludzi, którzy obecnie – jak podkreśla KE - tworzą dość dużą wspólnotę. Uczestnicy, którzy nie znali się wcześniej, nawiązali ze sobą kontakt za pomocą mediów społecznościowych i podróżowali w grupach od miasta do miasta lub odwiedzali się w swoich miejscach zamieszkania. Zgłoszenia (wypełniony formularz, quiz, odpowiedź na pytanie dodatkowe), które w obecnej, trzeciej rundzie mają być wysyłane między 2 a 16 maja br., oceni specjalna komisja, która wybierze laureatów. Uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni o wynikach w czerwcu 2019 roku. KE planuje zorganizowanie czwartej już rundy (czyli drugiej rundy drugiej edycji) konkursu przed końcem 2019 roku.

W nowym długoterminowym budżecie UE na lata 2021–2027 KE zaproponowała przeznaczenie na program DiscoverEU 700 mln euro w ramach przyszłego programu Erasmus. Jeżeli Parlament Europejski i Rada osiągną porozumienie w sprawie tej propozycji, w latach 2021–2027 w podróż po Europie wyruszy półtora miliona osiemnastolatków.

Autor: mp / Źródło: PAP