Szef eurogrupy: warunkiem porozumienia z Grecją jest wiarygodność jej propozycji

Ze świata

TVN24 BiSSzef eurogrupy: warunkiem porozumienia z Grecją jest wiarygodność jej propozycji

Wynik rozmów z Grecją nie może zniszczyć wiarygodności strefy euro i dlatego warunkiem jakiegokolwiek porozumienia z Atenami jest wiarygodność ich propozycji - oświadczył we wtorek w Brukseli szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

- Jakikolwiek pakiet na jaki mielibyśmy się zgodzić z Grekami musi być wiarygodny. Zarówno dla przyszłości Grecji jak i wiarygodności całej strefy euro. Nad tym będziemy dziś pracować i mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie - powiedział Dijsselbloem przed rozpoczęciem spotkania ministrów finansów państw strefy euro.

Poinformował, że spotka się przed posiedzeniem z nowym greckim ministrem finansów Euklidem Cakalotosem, żeby usłyszeć jego propozycje.

Propozycje odrzucone

Szef eurogrupy ocenił, że zagłosowanie przez Greków na "nie" w niedzielnym referendum oznacza, iż wszystkie propozycje kredytodawców zostały odrzucone. - Musimy wyjść z tego puntu. To będzie bardzo trudne, ale czekamy na nowe propozycje od greckiego rządu. Mam nadzieję, że będą je dziś mieli. Zobaczymy, czy będą wiarygodne - podkreślił Dijsselbloem.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici również powiedział, że Grecja musi przedstawić wiarygodne i konkretne propozycje. Jak podkreślił, "Grexit byłby strasznym błędem". - To byłaby wspólna porażka - powiedział Moscovici zapewniając, że Komisja Europejska jest gotowa do współpracy z Grecją, by znaleźć rozwiązanie. Zdaniem komisarza we wtorek nie będzie mowy o restrukturyzacji greckiego długu.

Spotkanie ministrów finansów państw strefy euro zaczyna się około godz. 13, a o godz. 18 nadzwyczajny szczyt strefy euro na temat sytuacji Grecji po niedzielnym referendum, w którym mieszkańcy tego kraju odrzucili warunki porozumienia w sprawie międzynarodowej pomocy finansowej.

Nowa odsłona greckiej tragedii. W grze trzy scenariuszeTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty: