Sprzedano największy tego typu diament. "Występują w przyrodzie niezwykle rzadko"

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Na aukcji w Genewie sprzedano wyjątkowo rzadki, fioletowo-różowy diament, który wydobyto w Rosji. Wylicytowana cena to 24,4 miliona franków szwajcarskich (około 26,6 miliona dolarów lub niemal 101,5 miliona złotych) - podał dom aukcyjny Sotheby's.

Według domu aukcyjnego diament o masie 14,83 karata, którego nazwa "The Spirit of the Rose" pochodzi od baletu "Duch róży", jest najdroższym fioletowo-różowym diamentem, jaki kiedykolwiek został sprzedany na aukcji. Sotheby's szacował wcześniej, że może on osiągnąć cenę od 23 do 38 mln dolarów.

Największy różowy kryształ

Licytacja rozpoczęła się od 16 mln franków szwajcarskich. Nabywca, który chce pozostać anonimowy, zapłaci 21 mln franków szwajcarskich i prowizję - łącznie 24,4 mln franków szwajcarskich.

Diament wycięto z największego różowego kryształu, jaki kiedykolwiek znaleziono w Rosji. Został on wydobyty przez rosyjską grupę Alrosa w 2017 r. w Jakucji.

- Różowe diamenty jakiejkolwiek wielkości występują w przyrodzie niezwykle rzadko. Tylko jeden procent wszystkich różowych diamentów ma więcej niż 10 karatów - wyjaśnił przed aukcją Gary Schuler z Sotheby's.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości