Rekordowa kara dla Deutsche Banku. Musi też zwolnić menedżerów

Ze świata

TVN24 BiSDeutsche Bank zapłaci 2,5 mld dol. władzom USA i Wielkiej Brytanii. Za manipulowanie LIBOR-em

W ramach ugody zawartej przez Deutsche Bank z władzami USA i Wielkiej Brytanii niemiecki Deutsche Bank zapłaci im łącznie 2,5 miliarda dol. kary za swą rolę w manipulowaniu stopą Libor - poinformował w czwartek nowojorski organ nadzoru finansowego.

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez korporację Thomson Reuters na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.

Będą zwolnienia

W ramach ugody Deutsche Bank – największy bank niemiecki - zwolni też pracowników, którzy uczestniczyli w manipulowaniu Liborem. Według „New York Timesa” ma to być siedmiu menedżerów. W końcu 2013 roku Deutsche Bank zgodził się już zapłacić karę wysokości 725 mln euro, nałożoną przez Unię Europejską. „New York Times” podkreśla, że jest to największa kara finansowa, dotycząca tamtego skandalu, w którym pracownicy Deutsche Bank uczestniczyli w latach 2005-2009. W 2012 roku szwajcarski bank UBS, również zamieszany w ten skandal, zgodził się zapłacić 1,5 miliarda dol.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank