Wielka Brytania opuści UE? Deutsche Bank przygotowuje się na taki scenariusz

Ze świata

flickr.com/(CC BY-SA 2.0) | Aurelien GuichardDeutsche Bank stworzył "grupę roboczą", która opracowuje różne scenariusze na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Deutsche Bank stworzył "grupę roboczą", która opracowuje różne scenariusze na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Bank rozważa przeniesienie części jego brytyjskich oddziałów do Niemiec.

Wraz ze zdecydowanym zwycięstwem konserwatystów w majowych wyborach do Izby Gmin, powróciła kwestia referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które premier David Cameron zapowiedział już dwa lata temu.

Pierwsi

Jak powiedział rzecznik banku, grupa robocza została powołana, ale jest "za wcześnie na jakiekolwiek decyzje".

Jest to pierwszy z banków, który publicznie przyznał, że przeprowadza analizę na wypadek powodzenia brytyjskiego referendum i opuszczenia przez nich Unii Europejskiej.

Deutsche Bank zatrudnia 9 tys. pracowników w Wielkiej Brytanii.

Jak zapewnił w ubiegły wtorek rzecznik Camerona, "brytyjski premier podtrzymuje plan przeprowadzenia do końca 2017 roku referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej".

Niepewność na rynkach

BBC informuje, że wielu biznesmenów oraz przedstawicieli różnych sektorów gospodarki coraz częściej wzywa rząd do przyspieszenia terminu referendum, by zakończyć długotrwałe oczekiwanie i niepewność na rynkach.

W poniedziałek dyrektor generalny Brytyjskiej Izby Handlowej John Longworth, powiedział, że referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE powinno "mieć miejsce tak szybko, jak to możliwe.

Jak dodał Longworth, 55 proc. członków Izby opowiedziało się za "zreformowaną Europą".

W kwestii referendum głos zabrał także Anthony Bamford, prezes JCB, czyli jednej z największych firm na Wyspach.

Bamford stwierdził, że "Wielkiej Brytanii może być lepiej po wyjściu z Unii Europejskiej".

- Jesteśmy piątą lub szóstą co do wielkości gospodarką świata. Możemy działać na własną rękę, spokojnie i rozsądnie - dodał.

Referendum ws. Brexitu już w przyszłym roku? "Jeśli tylko będzie możliwe"TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/(CC BY-SA 2.0) | Aurelien Guichard