Ze świata

Deutsche Bank: niemiecka gospodarka przyspieszy. Dzięki wielkiej fali uchodźców

Ze świata


Deutsche Bank podniósł swoje prognozy PKB dla Niemiec. Powodem tego jest gigantyczny wzrost napływających uchodźców, który zdaniem ekspertów przełoży się na jednoczesny wzrost poziomu konsumpcji.

Według ekonomistów banku, PKB u naszych zachodnich sąsiadów wzrośnie w tym roku o 1,9 proc., a nie o 1,7 proc. jak prognozowano wcześniej.

Konsumpcja w górę

Jest to efektem poprawy o 0,5 proc. prognozy dla konsumpcji. Napędzanej głównie przez niskie ceny ropy naftowej, wzmocnienie euro i ogromnej liczby imigrantów przybywających do kraju, co przełoży się na zwiększoną konsumpcję.

Jak prognozują eksperci, średnie wydatki na osobę w wysokości 12 tys. euro pokazują, że konsumpcja może wzrosnąć do około 12 mld euro. Nawet biorąc pod uwagę cięcia w wydatkach publicznych.

Jednak na przeszkodzie mogą stanąć zmiany w prawie, które zmniejszą szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosków o azyl. Ich odrzucenie będzie wiązało się z powrotem do rodzimego kraju.

Wnioski o azyl

Co ciekawe, w ostatnich sześciu latach znacznie wzrosło saldo migracji w Niemczech. Tylko w ubiegłym roku do naszych zachodnich sąsiadów wjechało 0,5 mln osób więcej, niż opuściło kraj.

Ta liczba będzie jednak prawdopodobnie znacznie wyższa już w przyszłym roku, ponieważ niemiecki rząd spodziewa się w tym okresie aż 800 tys. wniosków o azyl.

Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Dachau mieszkają uchodźcy starający się o azyl. Materiał z "Faktów z zagranicy":

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Pozostałe wiadomości