Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna

Ze świata

Prezydent Duda o projekcie Nord Stream 2TVN24 BiS
wideo 2/6

Gazociąg Nord Stream 2 jest przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej – oświadczyła na konferencji w Brukseli przedstawicielka Biura Zasobów Energii Departamentu Stanu USA Sandra Oudkirk.

Jej wypowiedź ambasady USA zamieszczają we wtorek na Twitterze.

- Nord Stream 2 nie jest tylko przedsięwzięciem komercyjnym; jest kolejnym przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej. Zgadzamy się z wieloma z naszych europejskich partnerów, że Nord Stream 2 zredukowałby możliwości dywersyfikacji źródeł energii – podkreśliła Oudkirk na konferencji "Gospodarka a geopolityka. Nord Stream 2, Ukraina i bezpieczeństwo energetyczne Europy" w think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies.

Wyraziła też przekonanie, że celem Rosji w przypadku Nord Stream 2 jest położenie kresu roli Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego eksportu gazu do Europy. Podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne jest istotne dla silnej i wolnej Europy.

Wskazała, że USA bezpośrednio pomagają Ukrainie w realizacji jej celów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. - Nasze programy pomagają w zwiększeniu sprawności energetycznej i krajowego wydobycia gazu, zmniejszając jej (Ukrainy) zależność od rosyjskiego paliwa – podkreśliła Oudkirk.

Nord Stream 2

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km długości dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa tego gazociągu to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Inwestycja ma być gotowa do końca 2019 roku. Po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami tranzytowymi biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Gazociąg Nord Stream 2PAP

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt