Delikatne ożywienie w chińskim przemyśle. Przedsiębiorcy w lepszych nastrojach

Ze świata

WikipediaLekkie ożywienie w Państwie Środka

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 50,1 pkt. wobec 49,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 49,7 pkt.

HSBC Holdings i Markit Economics podały zaś w swoim końcowym wyliczeniu, że PMI w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 49,6 pkt. wobec 50,7 pkt. w lutym. Wstępnie szacowano PMI na poziomie 49,2 pkt., a analitycy oczekiwali 49,3 pkt. - Dane makro z tego kraju sugerują, że sytuacja gospodarcza może być lepsza niż wycenia to obecnie rynek - powiedział Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Co to jest indeks PMI

Indeks PMI powstaje w oparciu o ankietę przeprowadzona wśród kadry kierowniczej firm. Oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Indeks z wyprzedzeniem obrazuje koniunkturę nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale również w całej gospodarce. Odzwierciedla momenty jej ożywienia i załamania. Wskaźnik powyżej 50 pkt oznacza rozwój.

Autor: tol / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia