Odwet Chin. Pekin nałoży cła na towary z USA

Ze świata

Amerykańskie cła weszły w życieTVN24 BiS
wideo 2/4

Chiny nałożą 25-procentowe cła na 659 rodzajów towarów ze Stanów Zjednoczonych o wartości 50 miliardów dolarów – poinformowała w piątek agencja Xinhua. Jest to reakcja na ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na chiński eksport.

Xinhua pisze, że taryfy celne o wartości 34 mld dolarów wejdą w życie 6 lipca i dotyczyć będą takich dóbr, jak produkty rolne, owoce morza i samochody. Cła na inne produkty zostaną ogłoszone w późniejszym terminie – dodaje agencja.

Wcześniej w piątek chiński resort handlu ogłosił, że Pekin natychmiast nałoży cła o tej samej sile i skali jak Amerykanie.

Wszystkie zawarte porozumienia są anulowane – poinformowało ministerstwo po ogłoszeniu przez Trumpa nowych ceł na chiński eksport.

Decyzja Trumpa

Prezydent Donald Trump ogłosił w piątek wprowadzenie 25-procentowych ceł na produkty chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych wartości 50 miliardów dolarów. Cłami mają zostać objęte "strategicznie ważne" towary chińskie. Taryfy, które dotyczą ponad 800 produktów o wartości 34 miliardów dolarów w handlu rocznym, wejdą w życie 6 lipca. Biały Dom poinformował, że kolejna lista produktów o wartości 16 mld dolarów jest jeszcze ustalana.

Taryfy mają być dla Pekinu karą za wymuszanie transferu technologii od zagranicznych firm oraz stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, które Trump obwinia za olbrzymi deficyt swojego kraju w handlu z Chinami. W ubiegłym roku wyniósł on 375 mld dolarów.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock