W Davos Morawiecki rozmawiał o dostawach amerykańskiego gazu

Ze świata

Mateusz Morawiecki spotkał się z Rickiem PerryTVN24 BiS
wideo 2/2

O współpracy energetycznej Polski i Europy Środkowej rozmawiał premier Mateusz Morawiecki z przedstawicielem administracji Donalda Trumpa Rickiem Perrym podczas trwającego do piątku Forum Ekonomicznego w Davos.

W grafiku premiera Morawieckiego podczas szczytu w Davos było spotkanie z sekretarzem USA ds. energii Rickiem Perrym, które odbyło się w środę.

Rozmowa miała dotyczyć głównie współpracy energetycznej Polski i Europy Środkowej ze Stanami Zjednoczonymi.

O spotkaniu poinformowała Kancelaria Premiera.

Jak napisano, podczas rozmowy premier przedstawił "oczekiwania wobec rozwoju rynku energii, w tym węgla i gazu, w Unii Europejskiej".

"Głównym tematem rozmowy była rola źródeł energii w architekturze bezpieczeństwa Europy oraz długoterminowe działania strategiczne, których celem będzie dywersyfikacja źródeł kluczowych surowców energetycznych. W tym kontekście poruszono również kwestię importu amerykańskiego gazu płynnego LNG do Polski." - napisano.

Wcześniej Perry był m.in. gubernatorem Teksasu. Obaj politycy spotkali się już w kwietniu 2017 r. Tematem rozmów także była energetyka.

Amerykański gaz

Amerykański LNG po raz pierwszy dotarł do Polski w czerwcu 2017 r. Była to pojedyncza dostawa, ładunek został kupiony przez PGNiG na rynku spot od amerykańskiej firmy Cheniere, właściciela pierwszego w USA terminala eksportowego Sabine Pass. Jednocześnie była to pierwsza w historii dostawa gazu z USA w basenie Morza Bałtyckiego. W lipcu prezydent USA Donald Trump zadeklarował w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. W listopadzie 2017 r. PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG z Sabine Pass. Umowa obejmuje dostawę do terminala LNG w Świnoujściu dziewięciu transportów. Od 2018 r. w ramach tego kontraktu do gazoportu będą zawijały średnio dwa gazowce rocznie. PGNiG podkreślało, że cena gazu w kontrakcie jest "korzystna ze wszech miar i rynkowa".

W Davos

48. już Forum w Davos potrwa do 26 stycznia.

Oprócz spotkania polskiego premiera z Perrym, zaplanowano m.in. lunch Morawieckiego z prezesem Google Sundarem Pichaim, spotkanie z premier Norwegii, Danii, Holandii. Premier weźmie też udział w nieformalnym lunchu World Economic Leader, debatach i panelach dyskusyjnych.

Oprócz Mateusza Morawieckiego bierze w nim udział także prezydent Andrzej Duda.

Autor: ps / Źródło: PAP,tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPRM