Ze świata

Miliarderzy i głowy państw w Davos. Po raz 50.

Ze świata


W tym tygodniu rusza szczyt Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jak co roku, do tego szwajcarskiego miasteczka przyjadą przywódcy polityczni, intelektualiści i dziennikarze. Jak wylicza Bloomberg, w wydarzeniu będzie też uczestniczyć co najmniej 119 miliarderów.

W tegorocznym jubileuszowym 50. Światowym Forum Gospodarczym, które odbędzie się w Davos pod hasłem "Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata", weźmie udział niemal 3 tys. osób ze 117 krajów, w tym 53 szefów państw lub rządów. Panele dyskusyjne potrwają od od 21 do 24 stycznia. W poniedziałek 20 stycznia odbędzie się uroczystość poświęcona 50. rocznicy Forum. Przemówienie wygłosi przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Swą obecność zapowiedzieli między innymi prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski następca tronu książę Karol.

Prezydent i premier na wydarzeniu

Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda. W czwartek w Davos będzie obecny także premier Mateusz Morawiecki, który na Światowe Forum Ekonomiczne przyleci bezpośrednio po wizycie w Japonii. Na liście gości wydarzenia są także m.in. wicepremier Chin Han Zheng, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kanclerz Austrii Sebastian Kurz, premier Włoch Giuseppe Conte, premier Hiszpanii Pedro Sanchez czy minister gospodarki Rosji Maksim Orieszkin. W wydarzeniu wezmą też udział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg czy szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Wśród gości tegorocznego Forum nie ma szefa MSZ Iranu Mohammada Dżawada Zarifa, którego wizyta była planowana.

W zeszłym tygodniu organizatorzy forum w Davos opublikowali raport na temat globalnych zagrożeń, który po raz pierwszy wymienia na pięciu czołowych miejscach wyłącznie ryzyka o charakterze ekologicznym. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos jest spotkaniem przywódców politycznych, prezesów największych światowych korporacji oraz wybranych intelektualistów i dziennikarzy.

Autor: mp / Źródło: PAP, Bloomberg

Pozostałe wiadomości