Dobre informacje dla Polaków na Wyspach. Zapewnienia brytyjskiego ministra

Ze świata


Wielka Brytania chce na drodze negocjacji z Unią Europejską zapewnić imigrantom ze Wspólnoty mieszkającym na Wyspach "bardzo podobne warunki do tych, jakie mają teraz" - powiedział w środę w rozmowie z radiem BBC brytyjski minister do spraw Brexitu David Davis.

Minister dodał, że bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozwiązać kwestie związane z tym, jaki los czeka obywateli państw unijnych w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w krajach Wspólnoty, ponieważ poczucie niepewności związane z Brexitem jest dla tych osób źródłem niepokoju. - Naszym zamiarem jest osiągnąć ugodę szczodrą (dla imigrantów z UE - red.) - zapewnił Davis.

Ważne ustalenia

Brytyjski minister dodał też, że to on będzie głównym negocjatorem w sprawach dotyczących rozwodu Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską i będzie prowadził rozmowy ze swym europejskim odpowiednikiem - Michelem Barnierem, unijnym negocjatorem ds. Brexitu.

W środę Barnier zapowiedział, że postępy w negocjacjach z Londynem na temat praw obywateli UE na Wyspach oraz finansowej ugody między Unią a Wielką Brytanią powinny pozwolić na ustalenie do listopada terminu, do którego obywatele UE przybywający do Zjednoczonego Królestwa będą mieć te same prawa co obecnie. UE chce, aby obowiązywały one do planowanego dnia wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii - 29 marca 2019 - podaje Reuters. Barnier zapewnił też w środę, że Unia chce osiągnąć porozumienie w negocjacjach z Wielką Brytanią, ale jest gotowa na sytuację, w której okaże się to niemożliwe.

Negocjacje Brexitu

Brytyjska premier Theresa May spotkała się w ubiegłą środę z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i Barnierem. Po tym spotkaniu Juncker powiedział, że ocenia bardzo sceptycznie szanse na kompromis w negocjacjach na temat Brexitu. W sobotę przywódcy 27 państw unijnych przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br., co oznacza, że powinna opuścić wspólnotę w ciągu dwóch lat od tej daty.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: