Cameron: czasem "mniej" Europy znaczy lepiej

Ze świata

Wizja Europy według Camerona

Brytyjski premier David Cameron oświadczył we wtorek, że UE musi odgrywać mniejszą rolę w niektórych aspektach funkcjonowania jej członków. Dodał, że UE musi się zmienić i stać bardziej konkurencyjną. Jak ocenił czasami odpowiedzią jest "mniej Europy".

W przemówieniu zaznaczył, że największą siłą Europy jest jej różnorodność.

- Wielka Brytania stoi na stanowisku: celebrujmy ten fakt, uznajmy, że odpowiedź na każdy problem nie zawsze brzmi "więcej Europy". Czasem to mniej Europy - przekonywał.

Cameron pośle list do Tuska

Szef brytyjskiego rządu powiedział też, że Wielka Brytania potrzebuje mechanizmów ochrony w strefie euro. Jak podkreślił, należy uznać fakt, że UE jest unią więcej niż jednej waluty. Cameron mówił także o prawie poszczególnych krajów do większej kontroli napływu migrantów. Również we wtorek w Londynie ma zostać opublikowany list Camerona do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym brytyjski premier ma wyjaśnić, co ma być przedmiotem renegocjacji członkostwa z UE.

Prawo do weta

Brytyjski premier David Cameron powiedział we wtorek, że UE powinna zapewnić parlamentom grupy państw członkowskich możliwość odrzucania unijnego prawodawstwa, jeśli są im przeciwne.

- Nie sugerujemy prawa weta dla każdego parlamentu krajowego z osobna - oświadczył premier w czasie przemówienia w Chatham House. - Zdajemy sobie sprawę, że w Unii 28 krajów oznaczałoby to impas - mówił. Opowiedział się jednak za "nowym rozwiązaniem, zgodnie z którym grupy narodowych parlamentów mogłoby występować wspólnie i odrzucać unijne prawa, które nie są w ich narodowym interesie".

Widmo Brexitu wciąż krąży nad EuropąTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl