Nie ma porozumienia, nie ma pieniędzy. Członek EBC ostrzega "niedziela jest naprawdę ostatnim terminem"

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatUnijny komisarz: porozumienie z Grecją jest konieczne, ale zależy od Aten

Kryzysowe spotkanie liderów Unii Europejskiej w niedzielę jest naprawdę ostatnim terminem dla Grecji na porozumienia się z wierzycielami i zwalczenie kryzysu - podkreślił w środę Christian Noyer, prezes Banku Francji i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

W niedzielę ma się odbyć krótki, trwający ok. godziny szczyt strefy euro oraz dyskusja w gronie całej Unii Europejskiej.

Jak pisze Reuters, powołują się na osobę zbliżoną do sprawy, jeszcze w środę ma się zebrać Rada Prezesów EBC, która porozmawia na temat przyszłości kredytów ratunkowych (tzw. ELA) dla greckich banków.

Grecka gospodarka jest na progu katastrofy

Zdaniem Noyera EBC już do „maksimum” zrewidowało własne propozycje, aby pomóc Grecji i będzie zmuszony do obcięcia płynności jeśli nie pojawią się perspektywy porozumienia. - Grecka gospodarka jest na progu katastrofy, absolutnie potrzebujemy porozumienia w niedzielę. To już ostateczny termin, po nim będzie już za późno - dodał Noyer. - Przez ostatnie sześć miesięcy podtrzymywaliśmy finansowanie dla greckich banków i kładliśmy na stole ogromne sumy. Nasze zasady zmuszają nas do zaprzestania takich działań jeśli nie będzie perspektyw na polityczne porozumienie programowe - ocenił Noyer.

Szczyt bez efektu

We wtorek w nocy przywódcy państw eurolandu uzgodnili na nadzwyczajnym szczycie, że Grecja ma przedstawić strefie euro szczegółowe propozycje, które umożliwią podjęcie negocjacji nad nowym programem wsparcia dla tego kraju. Wtorkowy szczyt poświęcony był konsekwencjom niedzielnego referendum, w którym Grecy odrzucili warunki pomocy, zaproponowane przez wierzycieli. Już 30 czerwca wygasł drugi program pomocowy dla Grecji, która znów stanęła na krawędzi bankructwa. Rząd premiera Aleksisa Ciprasa zamierza wystąpić o nowy program wsparcia z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Przywódcy państw i rządów strefy euro uzgodnili, że najpóźniej do czwartku Ateny mają przedstawić szczegółowe propozycje reform. Mają one zostać przeanalizowane przez instytucje reprezentujące pożyczkodawców i zaprezentowane eurogrupie. Na niedzielę planowany jest szczyt całej UE w sprawie Grecji. Ostateczny termin dla Aten mija w tym tygodniu - powiedział we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Ostrzegł, że nie można wykluczyć czarnego scenariusza, czyli braku porozumienia między strefą euro a Grecją.

Autor: mn / Źródło: Reuters

Raporty: