Czego milionerzy życzą sobie w 2016 roku? Niemal tego samego, co ty

Ze świata

ShutterstockOkazuje się, że noworoczne plany milionerów nie różnią się od tych, które mają zwykli obywatele. "Oszczędzać" - tego chcą w 2016 roku

Na czym polegają noworoczne postanowienia finansowe milionerów? Prawdopodobnie nie różnią się zbytnio od twoich, czytamy w amerykańskim portalu CNBC. „Oszczędzić więcej” - okazuje się, że tego najczęściej życzyliby sobie bogacze.

41 proc. milionerów uznało, że ich największym priorytetem na 2016 rok jest rozbudowa zabezpieczeń emerytalnych. Bardziej regularny przegląd inwestycji to główny cel dla 27 proc. respondentów. 23 proc. spośród badanych przyznało, że chcą skupić się na swoich oszczędnościach, by móc przekazać je swoim najbliższym. Tak wynika z badań posiadaczy aktywów inwestycyjnych o wartości wyższej niż 1,5 mln dol., które przeprowadziła firma finansowa deVere Group.

Milioner już nie taki, jak kiedyś

Takie postanowienia mogą się wydać znajome także ludziom z niższym poziomem dochodów. Ponadto samo posiadanie statusu milionera zmieniło się na przestrzeni lat.

- Dawno temu, kiedy osiągnąłeś status milionera, byłeś ustawiony - twierdzi Benjamin Alderson z firmy deVere. - Coraz częściej nie ma to już zastosowania. Dziś musisz powiększać swój przychód bardziej i bardziej - dodaje.

Żyjemy dłużej i aktywniej

Główną przyczyną, dla której należy zwiększyć swój budżet na starość, bez względu na wartość netto, jaką dysponujemy, jest dłuższa oczekiwana długość życia. 65-letni dziś mężczyzna w USA przeżyje średnio 84 lata, a 65-letnia kobieta osiągnie 86 lat, jak wynika z danych Social Security Administration. W Polsce także żyjemy dłużej. Według danych GUS na 2014 rok, 75-letni Polak będzie żył jeszcze dodatkowo 10 lat, natomiast statystyczna 75-latka pocieszy się życiem przez ponad 12 kolejnych lat. Wraz z dłuższym życiem, zaawansowaną technologią medyczną oraz służbą zdrowia, zmienia się także kształt emerytury. Podczas gdy dawniej emeryt przedstawiany był jako ktoś, kto ma czas na odpoczynek oraz tzw. „nicnierobienie”, dzisiejsi seniorzy są coraz bardziej zajęci i energiczni.

Oszczędzanie z automatu

- Wielu naszych 70-letnich klientów cieszy się ekstremalnie dobrym zdrowiem, chcą pozostać aktywni, chcą podróżować, robić mnóstwo rzeczy - mówi Alderson. - Wiek 70 lat jest nowym 50. rokiem życia. Ale chęć wykonywania tych wszystkich czynności wymaga większych oszczędności emerytalnych, by móc za nie płacić - dodaje

Staruszkowie muszą bardziej dbać o zdrowie, co łączy się z dodatkowymi kosztami.

- Najważniejszą częścią jest uczynienie oszczędzania tak łatwym, jak to możliwe - radzi Stacy Francis, która pomaga w planowaniu finansów. - Automatyczne oszczędzanie jest prawdziwym kluczem - ocenia.

Cele muszą być precyzyjne

Finansistka podkreśla, że podczas wyznaczania celów noworocznych, ważnym jest, by je doprecyzować. Zamiast zakładać ogólnie: „mam zamiar zaoszczędzić więcej” dobrze jest założyć konkretną sumę w ciągu roku oraz wypracowywać miesięczną sumę, którą należy odłożyć, by osiągnąć ten cel. Firma deVere zbadała opinie 655 klientów między 25. a 70. rokiem życia podczas ostatnich dwóch miesięcy 2015 roku w USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Hongkongu, Hiszpanii, Szwajcarii, Katarze oraz ZEA.

Każdego dnia na świecie przybywa ponad 2,5 tys. milionerówTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//km / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock