Odwieczny rywal może przejąć Credit Suisse

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)
Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji (wypowiedź z 15 marca 2023)TVN24
wideo 2/5
TVN24Maciej Samcik: Credit Suisse jest bankiem w bardzo trudnej sytuacji

UBS Group AG rozmawia na temat przejęcia całości lub części Credit Suisse - podał dziennik "Financial Times", przy czym powołał się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Największy szwajcarski bank o zasięgu światowym, prowadzi rozmowy w sprawie całkowitego lub częściowego przejęcia Credit Suisse, swojego odwiecznego rywala - "z wyraźnym błogosławieństwem szwajcarskich organów regulacyjnych" - podała gazeta.

Szwajcarski bank centralny "chce prostego rozwiązania przed otwarciem rynków w poniedziałek" - stwierdził "FT."

"FT": UBS Group AG rozmawia o przejęciu Credit Suisse 

Dziennik dodaje, że UBS chce jednak ocenić, jakie ryzyko dla jego własnej działalności może stanowić całkowite lub częściowe przejęcie Credit Suisse. Według "FT" w weekend mają zebrać się zarządy obu banków, by omówić sprawę.

O możliwości przejęcia Credit Suisse wspominali również analitycy JP Morgan, "z UBS jako potencjalną opcją".

Pomysł fuzji dwóch największych szwajcarskich banków powraca regularnie, ale był generalnie odrzucany ze względu na kwestie konkurencji i ryzyko dla stabilności szwajcarskiego systemu finansowego.

Spadek kursu Credit Suisse

Gwałtowny spadek notowań Credit Suisse, którego akcje straciły już od marca 2021 roku 83 proc. swej wartości, spowodowała deklaracja banku centralnego Arabii Saudyjskiej, jego największego udziałowca, który ogłosił, że nie zasili go dodatkowym kapitałem.

W środę wieczorem szwajcarski bank centralny i Finma, regulator rynku, wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że Credit Suisse spełnia wymogi dotyczące kapitalizacji i płynności stawiane bankom "o znaczeniu systemowym", a w razie konieczności bank centralny "zapewni płynność Credit Suisse".

Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności.

Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank.

Czytaj też: Kłopoty szwajcarskiego banku, potężne spadki na giełdzie. "Rośnie ryzyko upadłości"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: O_P_G / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości