"Mówił, że pachnę jak toaleta". Gorzkie wspomnienia o Jobsie

Ze świata

Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawkiTVN24 BiS
wideo 2/3

W przyszłym tygodniu do księgarń trafi książka "Small Fry" autorstwa Lisy Brennan-Jobs, córki współzałożyciela Apple Steve’a Jobsa. Publikacja już teraz wywołuje sporo kontrowersji, ponieważ przedstawia legendarnego biznesmena jako chłodnego i mało troskliwego rodzica.

Fragmenty książki, która trafi do sprzedaży 4 września, zostały opublikowane w tym miesiącu w "Vanity Fair" i "New York Timesie".

40-letnia Lisa Brennan-Jobs to najstarsza córka Steve Jobsa, owoc związku z Chrisann Brennan. Przez pierwsze dwa lata jej życia współzałożyciel Apple wypierał się ojcostwa i nie utrzymywał z córką żadnego kontaktu.

Sprawa trafiła do sądu. Test DNA wykazał, że Jobs na 94,1 proc. jest ojcem Lisy. Informatyk ripostował, że w takim razie 28 proc. męskiej populacji USA może być ojcem. Później uznał jednak Lisę za swoją córkę i próbował się z nią pogodzić. Nazwał nawet jeden z pierwszych komputerów Apple jej imieniem.

Chłodne relacje

Wspomnienia Brennan-Jobs rzucają jednak nowe światło na ich relacje. W jednym z rozdziałów Lisa pisze, że jej ojciec powiedział jej kiedyś, że "pachnie jak toaleta". Innym razem oświadczył, że nie zainstaluje ogrzewania w jej sypialni.

Wdowa po Jobsie Laurene Powell Jobs oraz jego siostra Mona Simpson stwierdziły, że ich wspomnienia o współzałożycielu Apple "dramatycznie różnią się" od wspomnień Lisy. Kobiety wydały wspólne oświadczenie, w którym bronią Jobsa. "Lisa jest częścią naszej rodziny, więc ze smutkiem przeczytaliśmy jej książkę, która różni się dramatycznie od naszych wspomnień z tamtych czasów. To nie jest mąż i ojciec, jakiego znaliśmy" - podkreśliły.

"Steve uwielbiał Lisę i żałował, że nie był obecny w jej wczesnym dzieciństwie. Jej obecność w ostatnich dniach jego życia dodawała mu otuchy. Wszyscy jesteśmy wdzięczni za lata, które spędziliśmy razem jako rodzina" - dodały.

Lisa wspomina jednak w książce, że czuła się samotna i żałowała, że jej rodzice nigdy nie mówili jej "dobranoc". Powell Jobs miała powiedzieć kiedyś swojej pasierbicy, że ona i Steve są "po prostu zimnymi ludźmi".

Według Lisy jej ojciec czasami wychodził z restauracji bez płacenia rachunków i szydził z "okropnego" głosu jej kuzyna. Przyznaje jednak, że mimo to kochała swojego ojca.

Legenda

Steve Jobs uważany jest za jednego z najsłynniejszych informatyków świata, ikonę przemysłu komputerowego i informatycznego oraz legendę Krzemowej Doliny.

Firmę Apple założył w 1976 roku wspólnie ze Steve'em Wozniakiem. Do jej sukcesu przyczyniły się między innymi komputery Apple II i Apple Macintosh, a później iPady czy iPhone'y.

W 1985 Jobs odszedł z Apple. Jedenaście lat później wrócił do swojego informatycznego dziecka. Prezesem giganta był od 1997 roku do 2011 roku. Kilka miesięcy później zmarł na raka w wieku 56 lat.

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Ben Stanfield / Wikipedia CC.BY.SA 3.0