Bezos i Gates obiecali fundusze na walkę z kryzysem klimatycznym

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Jeff Bezos i Bill Gates ogłosili podczas konferencji COP26 w Glasgow, że przekażą znaczne środki finansowe na walkę z zatrzymaniem zmian klimatycznych. Założyciel Amazona zapowiedział wsparcie w wysokości dwóch miliardów dolarów, natomiast założyciel Microsoftu - 315 milionów dolarów.

W ostatnim czasie kilku spośród najbogatszych ludzi świata, w tym właśnie Bezos, a także Elon Musk i Richard Branson byli krytykowani za wydawanie pieniędzy na podróże w kosmos zamiast na rozwiązywanie problemów na Ziemi. Mówił o tym m.in. w październiku brytyjski książę William.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Bezos i zapowiedź podczas COP26

Bezos ogłosił, że jego fundusz Bezos Earth Fund przekaże 2 mld dolarów na rekonstrukcję krajobrazów i przekształcenie systemów żywnościowych. Przemawiając podczas COP26, wyjaśnił, że zrozumiał kruchość natury podczas podróży w kosmos.

- Powiedziano mi, że patrzenie na Ziemię z kosmosu zmienia perspektywę, ale nie byłem przygotowany na to, jak bardzo będzie to prawdą. Patrząc na Ziemię z góry, atmosfera wydaje się tak cienka, świat tak ograniczony i tak kruchy. Teraz, w tym krytycznym roku i w tej - jak wszyscy wiemy - decydującej dekadzie, musimy wszyscy stanąć razem, aby chronić nasz świat - mówił założyciel Amazona.

Bezos Earth Fund i środki na ochronę przyrody

We wrześniu Bezos Earth Fund zobowiązał się do przekazania 1 mld dolarów na ochronę przyrody oraz rdzennych ludów i kultur. Ogłaszając w Glasgow zobowiązanie do przekazania następnych 2 mld, Bezos powiedział, że dwie trzecie produktywnych gruntów Afryki zostało zdegradowanych, ale to może być odwrócone. Łącznie Bezos Earth Fund planuje wydać 10 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu.

Gates wesprze zagrożonych rolników

Z kolei założyciel Microsoftu ogłosił podczas COP26 przekazanie 315 mln dolarów nowych funduszy na wsparcie zagrożonych rolników w procesie adaptacji do zmian klimatu. Później w rozmowie ze stacją Sky News ocenił, że jeśli chodzi o walkę z kryzysem klimatycznym, "ludzkość nigdy nie robiła nic tak trudnego".

Powiedział również, że będzie to "ogromne rozczarowanie", jeśli Kongres USA nie zgodzi się na uchwalenie kluczowej ustawy w sprawie globalnego ocieplenia, i że zabezpieczenie trwałej polityki, która przetrwa zmiany polityczne, jest jednym z jego największych zmartwień.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości