To najgorętszy rok w historii. Globalni przywódcy wyznaczą w Limie nowe cele klimatyczne?

Ze świata

sxc.huKalifornia walczy z ogromną suszą

Ziemia ociepla się w coraz szybszym tempie i są na to niezbite dowody. Według danych amerykańskiego Narodowego Centrum Klimatycznego rok 2014 będzie najcieplejszym od 130 lat, kiedy zaczęto zbierać dane na ten temat. W stolicy Peru w Limie trwa właśnie szczyt klimatyczny mający przeciwdziałać globalnym zmianom klimatycznym.

Rok się co prawda jeszcze nie skończył, ale już wiadomo, że każdy z jego 10 pierwszych miesięcy był najcieplejszy w historii.

Coraz cieplej

Średnia temperatura lądu i oceanów między styczniem a październikiem wzrosła o 0,74 stopnia Celsjusza w stosunku do średniej z ubiegłego wieku. Trend można uznać za trwały również dlatego, że od stu lat nie zanotowano rekordowo zimnego roku. Globalne ocieplenie jest przyczyną wielu katastrofalnych w skutki anomalii pogodowych, choć nie zawsze jedyną.

Kalifornię nawiedziła najgorsza susza od lat 20. ub. wieku. - Hodujemy warzywa i owoce dla połowy tego kraju, więc to jest sprawa wagi narodowej - podkreślił Mike Wade, dyrektor kalifornijskiej koalicji na rzecz wody dla rolnictwa.

Władze tego amerykańskiego stanu przyznają, że muszą nauczyć się lepiej gospodarować jej zasobami wodnymi. Ale naukowcy z uniwersytetu Stanford w tym roku dowiedli również, że problem nie zaistniałby w takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Gra zespołowa

Ale odwrócić zmiany, które dokonują się od dziesięcioleci nie jest tak prosto. Od prawie dekady światowi przywódcy co roku spotykają się na Konferencji Klimatycznej ONZ - COP20. Rozmawiają o odnawialnych źródłach energii i mozolnie ustalają limity emisji dwutlenku węgla. Taki szczyt trwa właśnie w stolicy Peru, Limie. Biorą w nim udział przedstawiciele 195 krajów.

- Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła niedawne deklaracje Stanów Zjednoczonych i Chin. W połączeniu z naszymi decyzjami, to bardzo ważny bodziec dla innych wiodących gospodarek by zwiększyły wysiłki w tym kierunku. Trzeba grać zespołowo i uważać by nie było za późno - powiedziała

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP20 ma miejsce w stolicy Peru w Limie i będzie trwała do 12 grudnia. Delegacje z całego świata mają dwa tygodnie, by położyć podwaliny pod globalną umowę klimatyczną, która ma zostać zawarta za rok w Paryżu. Oczekuje się, że w stolicy Francji zostanie zawarte najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu