Waży się los unijnych agencji w Londynie. Bruksela zabiera głos

Ze świata

Brexit dominuje na okładkach. Zobacz co piszą brytyjskie mediaTVN24 BiS
wideo 2/4

Siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium Unii Europejskiej - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, podkreślając, że o losie agencji nie zdecydują negocjacje Brexitu ani sama Wielka Brytania, tylko 27 państw. Wśród wielu zainteresowanych jest również Polska, która chciałaby przenieść agencje do Warszawy.

"Financial Times" napisał, że Wielka Brytania walczy o to, aby po Brexicie dwie ważne unijne agencje - Europejska Agencja ds. Leków i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - pozostały w Wielkiej Brytanii, co może spowodować zdziwienie w europejskich stolicach. Według gazety brytyjski minister ds. Brexitu David Davis nie zgadza się na to, żeby obie agencje i łącznie ponad tysiąc pracowników musiało wynieść się z Londynu, chociaż w UE już pojawili się zainteresowani, którzy chcieliby, żeby agencje znalazły nowe siedziby w ich stolicach.

Konsekwencja Brexitu

- Siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium Unii Europejskiej. Decyzja o zmianie siedziby Europejskiej Agencji ds. Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego będzie decyzją 27 państw członkowskich. Nie będzie częścią negocjacji w sprawie Brexitu, ale raczej konsekwencją Brexitu. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską i nie będzie miała nic do powiedzenia w sprawie lokalizacji unijnych agencji - powiedział Schinas. Jak dodał, zadaniem Wielkiej Brytanii będzie jedynie pomoc w przeniesieniu agencji do innego miasta w momencie, gdy zostanie znaleziona dla nich nowa siedziba.

Europejskie agencje

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic. Wśród wielu państw również Polska jest zainteresowana, żeby ta agencja przeniosła się do Warszawy. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego został założony w 2011 roku i ma w swojej londyńskiej siedzibie 160 pracowników. Zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. Agencja jest częścią powstałego w 2011 r. Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego. Również w przypadku tej agencji Polska jest zainteresowana przeniesieniem jej siedziby nad Wisłę. Kwestia nowej lokalizacji na dla obu agencji może być tematem europejskiego szczytu przewidzianego na 29 kwietnia.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EBA

Raporty: