Ukraina tonie w długach. Czeka na pomoc od MFW

Ze świata


Ukraina oczekuje, że pierwszą transzę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynoszącą 5 mld dol., otrzyma do piątku, 13 marca – oświadczyła w czwartek minister finansów Natalia Jaresko.

- Będziemy czekać na te pieniądze jutro, jeśli nie nadejdą już dziś – powiedziała dziennikarzom w Kijowie Jaresko. Minister zapowiedziała jednocześnie szeroką prywatyzację przedsiębiorstw państwowych oraz początek rozmów o restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego. Jaresko poinformowała, że zostanie sprywatyzowane „wszystko, co można sprywatyzować”, a proces ten rozpocznie się jeszcze w bieżącym roku. Zaznaczyła, że Ukraina ma dziś 3,3 tys. przedsiębiorstw, z których większość przynosi straty i wymaga wsparcia ze strony państwa.

Restrukturyzacja

Szefowa resortu finansów przekazała, że rozmowy o restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego rozpoczną się w piątek, i wyraziła nadzieję, że decyzje w tej sprawie zapadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

- Ministerstwo Finansów zajmuje się zmniejszeniem presji długu publicznego na finanse państwa. Dlatego jutro rozpoczynamy konsultacje w sprawie restrukturyzacji długu z naszymi wierzycielami - powiedziała Natalia Jaresko.

Pakiet finansowy zakłada redukcję zadłużenia, w wyniku restrukturyzacji, w wysokości 5,3 mld dolarów w tym roku, 3,4 mld dol. w przyszłym roku, 4,4 mld dol. w 2017 roku i 2,3 mld dol. w 2018 roku.

Według ministerstwa zadłużenie Ukrainy w euroobligacjach w końcu ub. roku wynosiło 17,28 mld dolarów.

Włączą się inni?

W środę wieczorem szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała, że Fundusz zaaprobował nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, w ramach którego Kijów otrzyma 17,5 mld dol. Lagarde oświadczyła, że rozłożony na cztery lata program kredytowy, w połączeniu z reformami, pomoże w natychmiastowym ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, a w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia jej obywateli. Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje. MFW poinformował, że całkowity pakiet pomocowy dla Ukrainy wyniesie 40 mld dol. Blisko połowę kredytów wypłaci MFW, pozostałe środki dostarczą USA, Unia Europejska i inni. Nowy plan pomocy zastąpi poprzedni pakiet, przyznany w kwietniu 2014 roku; opiewał on na 17 mld dol. i na okres do 2016 roku. Negocjacje w sprawie nowego pakietu pomocowego zakończyły się w styczniu. 17,5 mld dol. to pierwsza transza nowego, czteroletniego programu tzw. rozszerzonego finansowania. Rząd w Kijowie liczy na to, że realizacja nowego programu współpracy z MFW doprowadzi do odnowienia wzrostu gospodarczego Ukrainy już w przyszłym roku.

Według danych Ministerstwa Finansów Ukrainy łączny dług publiczny tego kraju pod koniec 2014 roku wynosił blisko 73 mld dolarów. W tym zadłużenie zagraniczne wynosiło 39,84 mld dolarów, a wewnętrzne 33,16 mld dolarów.

MFW pomoże Ukrainie. Potężna pożyczka na 14-18 mld dol.TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis, Reuters, PAP