Świat jest przepracowany. Alarmujący raport

Ze świata

Wychodził na przerwę trzy minuty przed czasem. Władze ukarały pracownikaTVN24 BiS
wideo 2/3

Około 36 procent zatrudnionych na świecie pracuje ponad 48 godzin tygodniowo - poinformowano w raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Eksperci ostrzegają, że przepracowanie jest przyczyną problemów ze zdrowiem i szkodzi bezpieczeństwu.

Raport ogłoszony z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzonego 28 kwietnia, podkreśla, że zmiany w warunkach pracy - wśród nich automatyzacja i digitalizacja - stawiają nowe wyzwania wobec pracowników, zwiększając między innymi objawy stresu i depresji.

Wzrost liczby wypadków

Co roku 2,4 miliona ludzi umiera na choroby związane z wykonywaną pracą, a 374 miliony doznają wypadków przy pracy, wskutek których ginie 380 tysięcy osób (według danych za 2017 rok) - wylicza MOP. Organizacja zwraca uwagę na fakt, że utrata dni pracy związana z problemami bezpieczeństwa w zatrudnieniu i odpowiedniej troski o zdrowie pracowników kosztuje obecnie gospodarkę światową utratę 4 procent PKB, a nawet do 6 procent w krajach, gdzie te problemy występują z największym nasileniem.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock