Ile wydać na prezent? Co drugi Polak wyjedzie na święta do rodziny

Ze świata

Święta najdroższe od latTVN24 BiS
wideo 2/2

Aż 65 procent Polaków podróżuje w okresie świątecznym, głównie, aby spędzić ten czas z rodziną i w celach turystycznych. Gdy przychodzi do obdarowywania się prezentami, największy odsetek Polaków (35 proc.) wydaje na ten cel powyżej 400 zł - wynika z najnowszej ankiety.

Wyszukiwarka Kayak przeprowadziła ankietę, w której Polacy odpowiedzieli na pytania związane z podróżowaniem w okresie świątecznym: od Bożego Narodzenia poprzez Nowy Rok po dzień Trzech Króli. Jak wynika z ankiety, 48 proc. Polaków wyjeżdża, aby dołączyć do swoich bliskich we wspólnym świętowaniu. Największy odsetek spośród osób, które wyruszają w drogę w okresie bożonarodzeniowym na co dzień mieszka w centralnej części Polski (województwie mazowieckim i Łodzi) oraz w regionie północno-zachodnim (województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie).

Zaledwie 14 proc. ankietowanych podróżuje w święta rekreacyjnie, a ponad jedna trzecia Polaków (35 proc.) zostaje na ten okres w domu.

Zapytani, czy ustanowienie szóstego stycznia jako dnia wolnego od pracy wpłynęło na ich plany, Polacy stwierdzili, że zwiększyło ich chęć wyjazdu z domu (46 proc.). Z kolei według 39 proc. respondentów dodatkowy dzień wolny nie wpłynął na ich plany turystyczne.

Kuszące wyjazdy

Chociaż zaledwie 14 proc. Polaków podróżuje rekreacyjnie w okresie Bożego Narodzenia, wyniki ankiety pokazały, że perspektywa ucieczki przed świątecznym zamieszaniem jest kusząca dla wielu osób. Aż 50 proc. respondentów byłoby gotowych przeznaczyć pieniądze, które normalnie wydają na świąteczne jedzenie, dekoracje czy prezenty, aby zamiast tradycyjnego spędzania świąt wybrać się w podróż.

Zapytani, dlaczego uważają przerwę zimową za dobry czas na wyjazd (69 proc. badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem), Polacy podkreślają, że jest to świetny sposób, aby w nowym otoczeniu ciekawie spędzić czas z najbliższymi. Jak widać, nawet dla osób, które chciałyby uniknąć świątecznych przygotowań i celebracji, największą korzyścią jest uatrakcyjnienie czasu z rodziną (47 proc.). Polacy doceniają świąteczne podróże także jako najlepszy w tym okresie sposób na odpoczynek (35 proc.) oraz widzą potencjał dodatkowych dni wolnych, które umożliwiają dłuższe wyjazdy (33 proc.). Spośród 69 proc. Polaków, którzy uważają przerwę bożonarodzeniową i noworoczną za atrakcyjny czas na wyjazd, największa grupa wybrała się w tym okresie w podróż już kilka razy (37 proc.), jedna czwarta wyjeżdżała w celach turystycznych wiele razy (25 proc.), a zaledwie 11 proc. podróżuje w każde święta.

Ile wydajemy?

Gdy przychodzi do obdarowywania się prezentami, największy odsetek Polaków (35 proc.) wydaje na ten cel powyżej 400 zł. Jedna trzecia ankietowanych kupuje podarunki warte od 251 do 400 zł (31 proc.) a niemal jedna czwarta przeznacza mniej, między 101 a 250 zł.

Najczęściej kupujemy książki, kosmetyki, perfumy i słodycze. Według badania Deloitte, Polacy planują przeznaczyć na święta Bożego Narodzenia średnio 209 euro, czyli 882 zł. To wydatki głównie na prezenty, żywność, dekorowanie mieszkania. Według badania Kayak aż 69 proc. badanych jest gotowych zastąpić tradycyjne prezenty świąteczne rodzinną wycieczką, w tym 37 proc. osób zrobiłoby to jedynie pod warunkiem znalezienia atrakcyjnych ofert cenowych na loty, hotel czy wycieczkę, a 32 proc. niezależnie od kosztów. Z kolei kierunek podróży nie jest dla Polaków istotny – większość chce po prostu wyjechać daleko, aby odpocząć od okołoświątecznego zamieszania.

Najtańsze kierunki

W zestawieniu najtańszych kierunków podróży w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, przygotowanym przez Kayak, znalazły się Sztokholm (206 zł), Oslo (264 zł) oraz Manchester (309 zł). Polacy znajdą również atrakcyjne ceny połączeń - za mniej niż 400 zł w obie strony - do Berlina i Mediolanu, które zamykają top 5 najtańszych miast.

Analiza powstała w oparciu o wyniki badania opinii przeprowadzonego przez Opinium Research między 20 a 22 listopada 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock