Prawie 40 tysięcy złotych za przeprowadzkę. Malownicze miasteczko szuka mieszkańców

Ze świata

Burmistrz włoskiej Locany oferuje 9 tysięcy euro za przeprowadzkęTVN24 BiS
wideo 2/5

Włoskie miasteczko Locana oferuje nowym mieszkańcom dziewięć tysięcy euro, czyli ponad 38 tysięcy złotych, za przeprowadzkę - donosi CNN. Ma to być sposób na walkę z wyludnieniem.

Locana położona jest w Piemoncie, w północno-zachodnim regionie Włoch, graniczącym z Francją i Szwajcarią. W okolicy można uprawiać wiele aktywności takich jak jazda na łyżwach, trekking, wspinaczka skałkowa, czy pływanie.

- Locana oferuje zdrowy styl życia, świetne jedzenie i targi folklorystyczne przez cały rok - zachęca burmistrz Giovanni Bruno Mattiet.

Każdy, kto jest gotowy wprowadzić się i zamieszkać wśród śnieżnych szczytów i obsypanych kwiatami pastwisk, może w ciągu trzech lat otrzymać nawet 9 tysięcy euro.

Warunki? Minimalny roczny dochód w wysokości 6 tysięcy euro oraz posiadanie dziecka.

Sposób na walkę z wyludnieniem

Na początku Burmistrz Locany swoją ofertę kierował do Włochów i obcokrajowców już mieszkających w kraju. Nie przyniosła ona jednak oczekiwanego efektu. Teraz z tej możliwości będą mogli skorzystać także ci, którzy mieszkają poza graniami Włoch.

- Szukamy głównie osób młodych i profesjonalistów, którzy pracują zdalnie lub chcą rozpocząć działalność tutaj - mówi burmistrz Locany. - Istnieją dziesiątki zamkniętych sklepów, barów, restauracji i butików, które czekają tylko na nowych mieszkańców - zachęca.

Oferta ma być rozwiązaniem problemu wyludnienia. – Nasza szkoła każdego roku staje w obliczu ryzyka zamknięcia z powodu niewielkiej liczby uczniów. Nie mogę na to pozwolić - powiedział burmistrz.

Na początku XX wieku w Locanie mieszkało siedem tysięcy osób. Liczba ta jednak znacznie się zmniejszyła i obecnie wynosi ledwie 1500 mieszkańców. W ubiegłym roku w miasteczku odnotowano 40 zgonów i tylko 10 urodzeń.

We Włoszech w ciągu 30 lat co czwarta mała miejscowość stała się miastem-widmo. Obecnie w tym kraju jest 139 miasteczek, w których mieszka mniej niż 150 osób.

Włoskie miasteczko Locana oferuje dziewięć tysięcy euro za przeprowadzkęMapy Google, tvn24.pl

Autor: mp/ToL / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: F Ceragioli/wiki CC BY-SA 3.0