Cipras chce zakończyć "błędne koło", opozycja ulega. Inwestorzy oczekują stabilności

Ze świata


Grecki premier Aleksis Cipras powiedział we wtorek, że Ateny szukają realnego, długoterminowego porozumienia, które wyciągnie kraj z kryzysu gospodarczego. Zaznaczył jednak, że restrukturyzacja zadłużenia spowodowała impas w rozmowie z wierzycielami.

- Istotne jest, abyśmy doszli do realnego porozumienia - powiedział Cipras w rozmowie z Stawrosem Teodorakisem, liderem centrowej partii To Potami - Istotne jest, aby zakończyć to błędne koło i nie być zmuszonym do zawarcia umowy, która za sześc miesięcy zaprowadzi nas w to samo miejsce, w którym jesteśmy dziś - dodał Cipras.

Impas w rozmowach

Teodorakis zapowiedział, że To Potami zagłosuje w parlamencie za jakimkolwiek porozumieniem z wierzycielami, które utrzyma Grecję w strefie euro.

Premier Grecji zaznaczył, że głównym czynnikiem, który blokuje porozumienie z MFW, EBC i Unią Europejską są różnice dotyczące restrukturyzacji zadłużenia.

Tymczasem Michael Grosse-Broemer, członek niemieckiej partii CDU, powiedział dzisiaj, że greckie wyjście ze strefy euro, będzie musiało zostać zaakceptowane, jeśli rząd w Atenach nie przedstawi przekonującego pakietu reform. - Nie jestem już taki pewien, czy grecki rząd jest naprawdę zainteresowany uniknięciem szkód dla własnych obywateli - powiedział Broemer.

Z wizytą do Aten wybiera się jutro kanclerz Austrii Werner Faymann, który znany jest z życzliwej postawy wobec Grecji. Jak powiedział, wizyta jest skoordynowana z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem i ma na celu znalezienie sposobu na pozostanie Grecji w strefie euro.

Faymann powtórzył, że Grecja musi wypełnić zobowiązania w ramach programu ratunkowego. Dodał jednak, że potrzebny jest długoterminowy plan. - Każdy, kto chce inwestować w Grecji musi mieć pewność, że inwestuje w kraju, który za rok wciąż będzie w strefie euro.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Warufakis wyklucza Grexit. Ale ostrzega: wyższe podatki nie pomogąTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: Reuters

Raporty: