CIA chciało złamać zabezpieczenia Apple? "Naukowcy pracowali przez blisko dekadę"

Ze świata


Naukowcy CIA przez blisko dekadę pracowali, aby złamać zabezpieczenia chroniące telefony i tablety Apple - informuje we wtorek serwis "The Intercept", powołują się na dokumenty uzyskane z NSZ przez Edwarda Snowdena.

Serwis przytacza ściśle tajne dokumenty amerykańskie, które sugerują, że naukowcy rządowi stworzyli wersję narzędzia do rozwoju aplikacji Apple - XCode. Miał on umożliwić nadzór nad programami rozpowszechnianymi za pośrednictwem App Store.

Nie pierwszy raz

Reuters pisze, że "The Intercept" w przeszłości publikował szereg raportów z dokumentów opublikowanych przez Snowdena. Wśród redaktorów serwisu jest Glenn Greenwald, zdobywca nagrody Pulitzera za teksty dotyczące rewelacji ujawnianych przez Snowdena. Najnowsze dokumenty, które obejmują lata 2006-2013, zatrzymują się na sprawie pracy amerykańskich naukowców wywiadu nad złamaniem kodów szyfrujących Apple. Zabezpieczają one dane użytkowników i proces komunikacji. "The Intercept" podaje, że wysiłki mające doprowadzić do włamania się do produktów Apple przez ekspertów rządowych rozpoczęły się w 2006 roku. Rok wcześniej firma zaprezentowała swojego pierwszego smartfona. Działania te były kontynuowane w czasie wprowadzenia na rynek iPada w 2010 roku - czytamy. Reuters pisze, że złamanie zabezpieczeń Apple było częścią tajnego programy rządu USA, wspomaganego przez Brytyjczyków, który miał doprowadzić do zhakowania "ochrony produktów komunikacyjnych zarówna krajowych jak i zagranicznych", w tym Google i Android.

Zapewnienia i działania

Apple w ostatnich miesiącach starał się przywrócić zaufanie konsumentów na całym świecie i zapewniał, że jego produkty nie stały się narzędziami nadzoru rządu nad obywatelami. We wrześniu ubiegłego roku Apple wzmocnił metody szyfrowania danych przechowywanych na iPhone'ach. Wkrótce potem Google poinformował, że także zamierza wzmocnić szyfrowanie swoich urządzeń. Obie firmy podkreśliły, że takie kroki miały na celu ochronę prywatności użytkowników i były odpowiedzią na informacje ujawnione przez Edwarda Snowdena na temat szpiegowania przez rządowe agencje obywateli USA. Rzecznik Apple'a odmówił szczegółowego komentarza do sprawy, wskazując oświadczenie szefa giganta IT Tima Cooka na temat prywatności. W zeszłym roku Cook napisał: "Chcę, żeby było całkowicie jasne, że nigdy nie pracowaliśmy z żadną rządową agencją z jakiegokolwiek kraju ws. tworzenia nieoficjalnego dostępu do naszych urządzeń. Nigdy też nie dawaliśmy dostępów do naszych serwerów i nigdy nie będziemy tego robić". CIA na razie nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Autor: mn//km / Źródło: Reuters