Gigantyczne straty najbogatszych na świecie. 182 mld dol. w tydzień

Ze świata

Flickr (CC BY-SA 2.0) | Flanigan/WireImage/TechCrunchMajątek Zuckerberga spadł do 37,8 mld dolarów

Najbogatsi ludzie na świecie stracili w tydzień 182 mld dolarów, po tym jak nowojorska giełda zanurkowała w piątek o 500 punktów.

Na zamknięciu piątkowej sesji indeks Dow Jones Industrial spadł o 530,94 pkt. (3,12 proc.) do 16.459,75 pkt. W ciągu ostatnich pięciu lat tylko czterokrotnie ten indeks kończył dzień stratą przekraczającą 400 punktów.

Dow Jones Industrial spadł o 530,94 pktstoog.pl

Chudszy portfel

Załamanie mocno odczuli najbogatsi ludzi świata. Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg stracił 1,9 mld dolarów. Jego majątek wynosi teraz 37,8 mld dolarów.

Straty zanotował Warren Buffett. Inwestor i trzeci najbogatszy człowiek świata w tydzień zubożał o 3,6 mld dolarów. Zbiednieli także Szef Amazona Jeff Bezos, Larry Page i Siergiej Brin z Google, meksykański potentat Carlos Slim i założyciel Microsoft Bill Gates.

Chiny w kryzysie

Wyprzedaż na światowych rynkach to efekt pogłębiających się obaw o stan światowej gospodarki, a w szczególności Chin skąd napłynął wyraźnie słabszy od oczekiwań odczyt indeksu PMI.

Wskaźnik obrazujący kondycję przemysłu Państwa Środka wyniósł 47,1 pkt. wobec 47,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 48,2 pkt. Wskazanie PMI z sierpnia jest najniższe od marca 2009 roku, czyli od czasu światowego kryzysu finansowego. W reakcji na te dane indeks giełdy w Szanghaju spadł o 4,2 proc. na zamknięciu sesji. W ciągu ostatniego tygodnia spadek indeksu SCI wyniósł ponad 11 proc. Wcześniej obawy o chińską gospodarki wzrosły po tym, jak w ubiegłym tygodniu Chiny zdecydowały się na dewaluację waluty.

Grecja znów na tapecie

Niepokoje na rynkach podsycała tez sytuacja w Grecji, gdzie do dymisji podał się premier Aleksis Cipras oraz niskie ceny ropy naftowej, która w piątek na krótko spadła poniżej 40 dol. za baryłkę (39,86), po raz pierwszy od kryzysu w 2009 roku.

Gates najbogatszy w USA, Zuckerberg poza pierwszą "10":

Gates najbogatszy w USA, Zuckerberg poza pierwszą "10"TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY-SA 2.0) | Flanigan/WireImage/TechCrunch