Ze świata

Słynny projektant wygrał prawny spór o czerwone podeszwy

Ze świata

Buty Jordana z igrzysk w Los Angeles sprzedane
Buty Jordana z igrzysk w Los Angeles sprzedane tvn24bis
wideo 2/3

Christian Louboutin wygrał długą batalię prawną przeciwko holenderskiej firmie, która kopiowała jego charakterystyczne buty z czerwoną podeszwą.

Spór toczący się początkowo przed sądem dotyczył rejestracji przez Christiana Louboutina znaku towarowego w postaci podeszwy w kolorze czerwonym. Louboutin domagał się, by holenderska firma vanHaren, wycofała z rynku obuwie z czerwoną podeszwą, które produkowała. Francuzi argumentowali, że podeszwa w tym kolorze to ich zarejestrowany znak towarowy.

W odpowiedzi vanHaren skierował sprawę do sądu, argumentując, że europejskie prawo zakazuje zastrzegania kształtów, jeśli znacząco zwiększają one wartość produktów.

Holenderski sąd, do którego trafiła sprawa, zwrócił się z pytaniem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z pytaniem, co należy rozumieć pod pojęciem "kształtu" - czy wyłącznie trójwymiarowe cechy towaru, czy także jego kolor.

W lutym wydawało się, że Louboutin przegra prawną batalię. Rzecznik generalny ETS w swojej opinii ocenił, że dopuszczalna jest odmowa zarejestrowania kombinacji koloru i kształtu jako znaku towarowego.

Ale wczoraj Trybunał wydał decyzję przyznającą Francuzom rację. Napisano w niej, że znakiem towarowym, o który walczy Louboutin, jest nie kształt, lecz miejsce umieszczenia konkretnego koloru na konkretnej części buta.

Upraszczając, ETS uznał, że Louboutin ma prawo do rejestracji czerwonych podeszew jako znaku towarowego. Sprawa trafi teraz z powrotem do sądu holenderskiego, który jednak będzie musiał wziąć pod uwagę orzeczenie Trybunału.

Warto też podkreślić, że zastrzeżony został tylko jeden z odcieni czerwieni - Pantone 18-1663TP.

Sławne podeszwy

Podeszwy w czerwonym kolorze są charakterystyczne dla luksusowego damskiego obuwia projektowanego przez Francuza. Zakładają je gwiazdy filmu, estrady oraz inne celebrytki, w tym Kendall Jenner, Rihanna, Melania Trump, Sarah Jessica Parker, Scarlett Johansson czy Halle Berry.

Ceny szpilek zaczynają się od 500 dolarów i sięgają nawet 5 tysięcy dolarów. Wszystko zaczęło się w 1992 roku, kiedy Louboutin pożyczył od asystentki czerwony lakier i postanowił pomalować nim podeszwy nowo zaprojektowanych butów. W ten sposób narodziła się ich sława.

Autor: ToL//bgr / Źródło: The Guardian

Pozostałe wiadomości