TVN24 Biznes | Ze świata

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Będzie kontrola w firmie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Miejsce wypadku polskiego autokaru w Chorwacji
Miejsce wypadku polskiego autokaru w Chorwacji VIJESTI.HRT.HR
wideo 2/8
VIJESTI.HRT.HRMiejsce wypadku polskiego autokaru w Chorwacji

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego przeprowadzi w najbliższych dniach kontrolę w firmie, której autokar uległ wypadkowi w Chorwacji - przekazał główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

- Inspekcja Transportu Drogowego oprócz tradycyjnych kontroli drogowych pojazdów, między innymi autokarów, również może prowadzić kontrole w siedzibie firm transportowych. Możemy sprawdzić całą dokumentację firm, jak również, co jest też bardzo istotne, kwestie przestrzegania przez kierowców norm czasu pracy. Możemy sprawdzić nawet rok wstecz, czy nie ma naruszeń związanych z czasem pracy kierowców. Czyli możemy sprawdzić, czy kierowcy jeżdżąc na innych trasach, przestrzegali przepisów związanych z normami czasu pracy, mieli odpoczynki, czy nie były przekraczane normy czasu prowadzenia pojazdu - powiedział w rozmowie z PAP Gajadhur.

Kontrola w firmie, której autokar uległ wypadkowi w Chorwacji

Pytany, kiedy pojawią się pierwsze efekty kontroli, odparł, że "kontrole w siedzibach firm są szczegółowe, więc trzeba będzie na ten wynik zapewne poczekać". - Musimy między innymi sprawdzić, czy kierowcy pracujący w tej firmie mają odpowiednie uprawnienia. Możemy sprawdzić dokumentację firmy w zakresie pracy wszystkich kierowców, którzy pracują w firmie, i zobaczyć, jak firma w tym zakresie działa - dodał.

Zdaniem Gajadhura, w zależności od wielkości firmy kontrola może potrwać od ponad miesiąca do kilku miesięcy. Zwrócił też uwagę, że czas pracy kierowców jest kontrolowany także w trakcie rutynowych kontroli drogowych. - To są kontrole wyrywkowe, jeżeli zatrzymamy autokar na trasie, czy przed wyjazdem na prośbę organizatorów wyjazdu. Wtedy sprawdzany jest stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy, ale to jest kontrola konkretnego kierowcy i konkretnego autokaru - powiedział.

Przyznał, że inspekcja drogowa nie sprawdzała autokaru, który uległ wypadkowi na Chorwacji. - Być może robiła to policja - zaznaczył Gajadhur. Przypomniał, że przyczyny wypadku bada prokuratura i policja chorwacka.

Co wiemy o tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji >>>

Wypadek w Chorwacji

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podworzec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia. Według ostatnich informacji zginęło 11 osób, 12. ofiara zmarła w szpitalu, 32 osób zostało rannych - stan wielu z nich jest ciężki. Jak poinformowało polskie MSZ, autokarem jechała pielgrzymka do Medziugoria. W piątek wyruszyła z Częstochowy, byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa Podlaskiego (woj. mazowieckie), Konina (woj. wielkopolskie) i podradomskiej Jedlni (woj. mazowieckie).

Miejsce, w którym doszło do wypadku autokaru na chorwackiej autostradzieMapy Google

Jarosław Miłkowski z biura "U Brata Józefa", które pośredniczyło w organizacji wyjazdu do Medziugoria powiedział PAP w sobotę, że autokar, którym podróżowali pielgrzymi był wynajęty od firmy z Płońska.

Jak poinformowało w sobotę Ministerstwo Infrastruktury. Autobus, który uległ wypadkowi w Chorwacji był zarejestrowany w Polsce i posiadał wszystkie wymagane prawem przeglądy.

Na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 6 sierpnia 2022 r. na autostradzie A4 w pobliżu miejscowości Podvorec (Chorwacja) katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób, w następstwie, której śmierć poniosło dwanaście osób.

Informację o kontroli w firmie przewozowej, której autokar rozbił się w Chorwacji podało wcześniej m.in. radio Zet.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości