Chiny zapewniają Rosję o wsparciu. "Jeśli Moskwa będzie tego potrzebowała"

Ze świata

ShutterstockChiny i Rosja bardzo blisko współpracują gospodarczo

Chiny są gotowe pomóc Rosji w razie potrzeby, ale wierzymy, że Moskwa może przezwyciężyć obecne problemy gospodarcze - powiedział cytowany przez "China Daily" chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

W tym roku rubel osłabił się już o 45 proc. w stosunku do dolara, a gwałtowny spadek kursu rosyjskiej waluty ma miejsce od początku ub. tygodnia - we wtorek za 1 dolara trzeba było płacić 100 rubli, a za euro 80 rubli. Prezydent Władimir Putin na czwartkowej konferencji prasowej nie chciał nazywać obecnej sytuacji wprost kryzysem i zaznaczył, że rubel w końcu wróci do normy.

Przyjaciół dwóch

Wang, podczas konferencji prasowej w weekend powiedział, że "Rosja ma wiedzę jak pokonać trudności". - Ale jeżeli strona rosyjska tego potrzebuje, zapewnimy jej niezbędną pomoc - dodał minister i przypominał, że oba kraje konsekwentnie się wspierają.

Z kolei chiński minister handlu zaproponował w weekend większe wykorzystanie chińskiej waluty w regulowaniu handlu z Rosją. Ma to - według niego - zapewnić bezpieczniejszą i niezawodną wymianę handlową w obliczu osłabiającego się rubla.

Chiny i Rosja mają ścisłe powiązania dyplomatyczne i gospodarcze, zwłaszcza w sektorze energetycznym. W pierwszych III kwartałach tego roku chiński eksport do Rosji wzrósł o 10,5 proc. a import o 2,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku. Wartość całego handlu wyniosła prawie 70,8 mld dolarów.

Pekin poinformował w ub. tygodniu, że bacznie monitoruje kurs rubla, ale nie zauważył znaczącego wpływu na transgranicznych przepływach kapitałowych.

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock