Chiny uspakajają inwestorów. "Utrzymamy wzrost na poziomie 6-7 procent"

Ze świata

ShutterstockBank centralny Chin uspokajaj inwestorów

Chiny będą w stanie utrzymać roczny wzrost gospodarczy na poziomie ok. 6-7 proc w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat - powiedział w sobotę jeden z decydentów Ludowego Banku Chin, dzień po tym jak bank obciął główną stopę procentową po raz szósty w ciągu niespełna roku.

Komentarze Yi Ganga, wicegubernatora Ludowego Banku Chin, mają na celu uspokojenie inwestorów martwiących się faktem, że tempo wzrostu Chin jest najwolniejsze od dwóch dekad, ale wciąż szybsze niż inne główne gospodarki. - Wzrost gospodarczy nadal będzie rósł stosunkowo szybko, ok. 6-7 proc. - powiedział Gang na konferencji w Pekinie.

Gospodarka hamulcowa

Poprzez cięcie stóp w piątek, bank centralny obniżył kwotę środków pieniężnych, które banki muszą trzymać jako rezerwy.

Chińczycy obniżyli główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych, do 4,35 proc. Wcześniej wynosiła ona 4,6 proc.

Ruchy banku maja nadać tempa wzrostu chińskiej gospodarce, która stała się hamulcem wzrostu gospodarczego na świecie i poważnie zaniepokoiła rynki wschodzące i inne wiodące gospodarki. Złagodzenie polityki pieniężnej w drugiej co do wielkości gospodarki na świecie, przybrało najbardziej agresywny charakter od wybuchu kryzysu finansowego w latach 2008-2009. Szacuje się, że w tym roku wzrost gospodarczy w Chinach spadnie w tym roku poniżej 7 proc, najniżej od 25 lat.

Chiny słabną w oczachTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock