Chiny tną stopy procentowe. Gospodarka zareaguje?

Chiny mocno interesują się polskim rynkiem: wejście zapowiadają dwa potężne banki, otwarto juz przedstawicielstwo chińskiej telewizji. Na pewno w tym roku usłyszymy jeszcze o innych chińskich inwestycjach w Polsce
Chińska gospodarka zwalnia

Chiński bank centralny tnie stopy procentowe, drugi raz w tym roku. Ma to pomóc spowalniającej gospodarce.

Podstawowa stopa procentowa zostało obniżona o 25 pkt. proc. do poziomu 5,1 proc. Taki krok ma pomóc hamującej gospodarce.

W 2014 roku gospodarka Chin rozwijała się w tempie 7,4 proc., wobec 7,7 proc. w 2013 oku. Był to najsłabszy wynik od 24 lat - pisze BBC News.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy dane z handlu i inflacji. Także one okazały się słabsze od oczekiwań. W tym tygodniu mają zostać opublikowane dane o produkcji przemysłowej i o inwestycjach.

MFW prognozuje, że wzrost PKB w Chinach ustabilizuje się do 2017 roku na poziomie 6 proc.

Obecna obniżka stóp jest już trzecią w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wśród innych kroków podjętych przez chińskie władze, znalazło się w tym czasie m.in. obniżenie podatków. Chiński bank centralny podkreślił w oświadczeniu, że "gospodarka Chin nadal znajduje się pod dużą presją". Zdaniem niektórych ekonomistów obniżka stóp procentowych nie będzie zbyt skuteczna.

Autor: mn//bgr / Źródło: BBC News

Pozostałe wiadomości