Chiny rzucają Wenezuelę na kolana? Zwiększają pożyczki i uzależnienie

Ze świata

PAP/EPAChiny uzależniają Wenezuelę od kredytów?

W ubiegłym tygodniu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, aby prosić go o pieniądze. Ten zgodził się na dodatkową pomoc, ale - jak wylicza "Business Insider" - może ona dużo kosztować Wenezuelę. Tym bardziej, że już teraz Chiny powaliły Wenezuelę "na kolana" - czytamy.

Chiny są największym wierzycielem Wenezueli. Od 2007 roku pożyczyły temu krajowi ponad 50 mld dolarów, w zamian za dostawy ropy.

Duże umowy

Jak przypomina "Business Insider", w lipcu ubiegłego roku chiński przywódca podpisał warte 4 mld dolarów porozumienie "gotówka za ropę". Także w ubiegłym roku Chiny poluzowały warunki kredytowania Wenezueli, wydłużając terminy spłaty i zmniejszając wymagania. "Spadek cen ropy rzuca cień na socjalistyczny raj budowany w Wenezueli. Kraj ten w 95 proc. zależy od dochodów z eksportu ropy" - pisze "Business Insider". Od czerwca ceny surowca spadły o ponad 50 proc., oczekiwane są kolejne spadki. Zdaniem Deutsche Banku dla gospodarki Wenezueli ważne jest, by ceny ropy były na poziomie 117 dolarów za baryłkę. To pozwoliłoby pokryć rządowi wydatki zaplanowane na 2015 rok. "Business Insider" wylicza, że ostatnio wynegocjowane przez prezydenta Wenezueli 20 mld dolarów kredytów od Chin będą wymagały od tego kraju zwiększenia codziennego eksportu ropy do ponad 600 tys. baryłek dziennie. Co więcej, większość zysków z tego kierunku ma iść na spłatę kredytów.

Miliardowe inwestycje

W czwartek na pierwszym Forum Ministerialnym z udziałem 20 krajów Ameryki Łacińskiej w Pekinie prezydent Xi Jinping zapowiedział zainwestowanie w tych krajach w ciągu 10 lat 250 miliardów dolarów. Dotąd, od 2010 r., inwestycje te wynosiły 10 miliardów rocznie. Chiński prezydent oświadczył, że jego kraj pragnie wykroczyć poza stosunki dwustronne z tymi państwami, aby potraktować je jako "blok". - Jest to region wschodzących gospodarek o wielkim potencjale i perspektywach rozwoju - powiedział. Chińskie inwestycje w regionie nie rosły w tym samym tempie co handel, a Pekin proponuje obecnie, według słów Xi, ich pomnożenie jako część swej nowej strategii w Ameryce Łacińskiej. W ciągu najbliższych dziesięciu lat wartość wymiany handlowej między Chinami i Ameryką Łacińską powinna dojść do 500 miliardów dolarów rocznie - zadeklarował prezydent Chin. W przeddzień inauguracji dwudniowego forum Chiny-kraje CELAC prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z Xi Jinpingiem i odbył rozmowy z szefami wielkich chińskich przedsiębiorstw. W wyniku tych spotkań uzgodniono, iż Chiny dokonają w Wenezueli inwestycji przekraczających 20 miliardów dolarów. Rzecznik rządu chińskiego potwierdził, iż jego kraj postanowił dokonać inwestycji w takich sektorach wenezuelskiej gospodarki jak energetyka, surowce energetyczne i rolnictwo oraz dostarczyć Wenezueli nowych technologii.

Autor: mn / Źródło: Business Insider, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA