Rekordowa wymiana handlowa między Chinami i Rosją

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters

Wymiana handlowa między Chinami i Rosją w 2022 roku osiągnęła rekordowy poziom 1,28 biliona juanów, czyli równowartość 190 miliardów dolarów - poinformowały w piątek władze w Pekinie.

Eksport chińskich towarów do Rosji i import z Rosji stanowiły 3 proc. całego handlu Państwa Środka w 2022 roku - powiedział Lyu Daliang, rzecznik Generalnej Administracji Celnej.

Eksport chińskich towarów do Rosji rósł przez sześć miesięcy z rzędu.

Rosyjski gaz i ropa płyną do Chin

Rosja ponad dwukrotnie zwiększyła eksport gazu do Chin w 2022 roku, w ramach dążeń Moskwy do zróżnicowania kierunków sprzedaży energii - podała agencja Reutera, powołując się na dane ze źródeł branżowych.

Według rosyjskiego koncernu Gazprom import gazu ziemnego przez Chiny za pośrednictwem gazociągu Power of Siberia wzrósł o co najmniej 50 proc. w 2022 roku. Dostawy rosyjskiej ropy naftowej do Państwa Środka w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2022 roku wzrosły o 10 proc. rok do roku i wyniosły prawie 80 mln ton.

Spowolnienie w grudniu

Reuters zwrócił uwagę, że wymiana handlowa między Chinami a Rosją w grudniu gwałtownie zwolniła.

Eksport wzrósł o 8,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Dla porównania w listopadzie wzrost sięgnął 17,9 proc. - wyliczyła agencja. Z kolei import towarów z Rosji w minionym miesiącu wzrósł o 8,3 proc., podczas gdy w listopadzie było to 28,5 proc.

Powodem spowolnienia miał być gwałtowny wzrost infekcji COVID-19 po nagłym zakończeniu surowych restrykcji "zero-COVID", co wpłynęło na popyt krajowy.

Czytaj więcej: Potężna fala emigracji z Rosji. Te kraje zyskały najwięcej>>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości