Prezydent Xi: Chiny przeznaczą 60 mld USD na pomoc rozwojową dla Afryki

Ze świata

Fot. EPA/Dai KurokawaChiny przeznaczą 60 mld USD na pomoc rozwojową dla Afryki

W trakcie piątkowych obrad Forum Współpracy Chiny-Afryka w Johannesburgu prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował udzielenie państwom afrykańskim w ciągu trzech najbliższych lat pomocy rozwojowej w łącznej kwocie 60 mld dolarów.

- Chiny postanowiły przekazać łącznie 60 mld dolarów pomocy rozwojowej, w tym 5 mld kredytów nieoprocentowanych oraz 35 mld kredytów z oprocentowaniem preferencyjnym - powiedział Xi uczestnikom spotkania, wśród których są przywódcy kilku państw afrykańskich.

- Chiny urzeczywistnią przez najbliższe trzy lata dziesięć planów współpracy z Afryką. Plany te są ukierunkowane na trzy wyzwania hamujące rozwój Afryki, mianowicie niedostateczną infrastrukturę, brak profesjonalnych i wykwalifikowanych pracowników oraz niedostatek funduszy - wskazał chiński przywódca.

Xi dodał, że Chiny wzmocnią współpracę z Afryką w zwalczaniu zbrojnego ekstremizmu i nie będą się wtrącać w polityczne wybory państw tego kontynentu.

Jak zaznacza Reuters, wielu Afrykańczyków uważa Chiny za sensowną przeciwwagę wpływów zachodnich choć Zachód zarzuca Pekinowi, że przy realizowaniu swej polityki handlowej i pomocowej w Afryce przymyka oczy na tamtejsze konflikty i łamanie praw człowieka.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fot. EPA/Dai Kurokawa