Koniec słonego biznesu. Chiny rezygnują z tysiącletniego monopolu

Ze świata

Shutterstock Monopol solny obowiązywał w Chinach od VII w. p.n.e.

Chiny w 2017 roku zakończą trwający od ponad dwóch tysiącleci państwowy monopol na sól, likwidując rządową kontrolę nad ceną soli, jej produkcją i dystrybucją - podała w piątek chińska telewizja CCTV.

Rząd zniesie państwowy monopol solny, ale choć nie wyda żadnych nowych licencji dla firm produkujących lub sprzedających sól, będzie stymulować fuzje i sprzedaż firm obecnie działających, aby dopuścić do udziału w produkcji i obrocie solą kapitał prywatny. W Chinach firmy zajmujące się produkcją lub sprzedażą soli muszą wnioskować o licencję i do chwili obecnej to Pekin ustalał kwoty produkcyjne, ceny, a rozprowadzać sól mogły wyłącznie państwowe firmy.

Więcej samodzielności

Produkcja soli będzie nadal koncesjonowana i większość soli jodowana, ale od przyszłego roku firmy będą same ustalać ceny, poziom produkcji i kanały dystrybucyjne. Pekin rezerwuje sobie jednak prawo do interwencji, gdyby doszło do dużych fluktuacji cen. Monopol solny obowiązywał w Chinach od VII w. p.n.e., już w okresie przed zjednoczeniem w 2021 w. p.n.e kraju przez dynastię Qin. Dochody z soli w starożytności stanowiły kluczowe źródło zasilające budżet.

Chiny oddają hołd legendarnemu Żółtemu Cesarzowi:

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock