Największe zmiany od pięciu lat. Chiny porządkują agencje państwowe

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Chiński parlament zatwierdził w piątek plan restrukturyzacji agencji podlegających pod Radę Państwową, czyli rząd ChRL – podały chińskie media. Zapowiadano największe zmiany od 2018 roku, między innymi w obszarze nadzoru finansowego, nauki i techniki oraz zarządzania danymi.

Projekt restrukturyzacji agencji rządowych został formalnie przyjęty głosami blisko 3 tys. delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie – poinformowała agencja Xinhua.

Szczegóły zatwierdzonych zmian nie zostały jeszcze podane do wiadomości publicznej, ale ogłoszony wcześniej w tym tygodniu projekt przewidywał między innymi utworzenie agencji nadzoru finansowego, państwowego urzędu ds. danych i gospodarki cyfrowej oraz restrukturyzację ministerstwa nauki i techniki.

Eksperci spodziewają się, że przekształceniom agencji rządowych będzie towarzyszyło utworzenie nowych komitetów Komunistycznej Partii Chin (KPCh), co doprowadzi do zacieśnienia kontroli partii nad poszczególnymi dziedzinami. W Chinach aparat partyjny jest nadrzędny wobec administracji państwowej.

Odzwierciedlenie najważniejszych priorytetów

Reformy odzwierciedlają najpilniejsze priorytety chińskich władz: dążenie do samowystarczalności naukowo-technicznej i innowacji w obliczu narastającej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, konsolidacji kontroli nad dużymi korporacjami i instytucjami finansowymi, by zmniejszyć ryzyko systemowe, oraz usystematyzowanie nadzoru nad danymi zbieranymi przez firmy od użytkowników – oceniała Agencja Reutera.

Delegaci na trwającej w Pekinie sesji OZPL zagłosowali w piątek nad wyborem przewodniczącego ChRL, którym ponownie został Xi Jinping, a w sobotę zatwierdzą wybór nowego premiera kraju. Ten urząd obejmie prawdopodobnie bliski stronnik Xi, Li Qiang.

Trwająca sesja OZPL jest pierwszą od zeszłorocznego XX krajowego zjazdu KPCh, na którym Xi sięgnął po bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii i umocnił swoją władzę, otaczając się w najważniejszych komitetach swoimi zaufanymi współpracownikami. Sesja rozpoczęła się 5 marca i potrwa do poniedziałku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości