Chiny chcą silnej Europy. "Wierzymy, że dojdzie do porozumienia z Grecją"

Ze świata

CC BY 2.0Pekin nie chce Grexitu

Chiny są pewne, że rozmowy Grecji z wierzycielami zakończą się porozumieniem, jeszcze przed przyszłotygodniową wizytą premiera Li Keqianga w Europie. - Mamy pełne zaufanie do tego, jak sytuacja będzie się rozwijać - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Chin Wang Chao. - Chcielibyśmy, aby Ateny pozostały w strefie euro i doceniamy wysiłki obu stron w tym zakresie - dodał.

Li Keqiang wyrusza w przyszłym tygodniu w podroż po Europie, która będzie obejmować szczyt UE-Chiny w Brukseli oraz wizytę we Francji.

Bogata Europa leży w interesie Chin

Premier Chin ma podpisać w Europie szereg umów w sferze lotnictwa, energetyki jądrowej, finansów i rolnictwa.

Odwiedzi także Tuluzę, gdzie znajduje się główna siedziba Airbusa. Koncern prowadzi z Pekinem rozmowy dotyczące sprzedaży 50-70 samolotów A330 i utworzenia fabryki w Państwie Środka, które jest najszybciej rozwijającym się rynkiem lotniczym.

Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Chin, a Chiny są drugim największym partnerem handlowym dla Unii Europejskiej. Pekin ma więc interes, aby europejska gospodarka pozostawała w dobrej kondycji.

- Chiny cały czas wspierają proces integracji europejskiej i mają nadzieję, że Unia Europejska będzie stabilna, zjednoczona i dobrze prosperująca - powiedział Wang.

Strategiczne położenie

Jeżeli chodzi o Grecję, Chiny widzą w tym kraju drzwi, przez które może dystrybuować swoje produkty, zarówno do Europy jak i Afryki. Do tej pory jednak, Pekin nie wykazywał zaangażowania w pomoc finansową dla Aten. We wtorek, MSZ Chin odmówiło odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zaoferowałby Grecji pożyczki, gdyby ta zbankrutowała. - Wierzymy, że proces [negocjacji z tzw. trojki z Grecją] zakończą się pozytywnie - stwierdził Wang.

26.06 | Atenom nadal grozi "Grexit". Zdecydują najbliższe godzinyTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0

Raporty: