Energetyka, przemysł, rozrywka. Miliardy z chińskich banków trafią do Indii

TVN24 Biznes


Władze Chin i Indii podpisały umowy na ponad 22 mld dolarów m.in. w sferze energii odnawialnej, budowy portów i parków przemysłowych - poinformowała w sobotę przedstawicielka ambasady Indii w ChRL przy okazji wizyty premiera Indii Narendry Modiego w Szanghaju.

Przed tą wizytą chińskie media podawały, powołując się na przedstawicieli władz Indii i Chin, że strony zamierzają podpisać umowy inwestycyjne i handlowe opiewające na ok. 10 mld dolarów.

Energetyka i logistyka

Podpisano umowy dotyczące inwestycji w takich sektorach jak energia odnawialna, energetyka, telekomunikacja, logistyka, budowa parków przemysłowych, elektrociepłowni; inwestycje obejmą także sektor stalowy, bankowy, a także medialny i rozrywkowy - poinformowała Namgya C. Khampa z indyjskiej ambasady w Pekinie. Jak tłumaczyła, chodzi głównie o finansowanie przez chińskie banki projektów w Indiach. Sobota jest trzecim i ostatnim dniem wizyty premiera Modiego w Państwie Środka; podróż miała na celu poprawę stosunków gospodarczych między tymi dwoma azjatyckimi mocarstwami. Podczas ubiegłorocznej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Indiach Pekin ogłosił, że w ciągu pięciu lat zainwestuje na subkontynencie indyjskim 20 mld dolarów, w tym wybuduje dwa parki przemysłowe. Wartość wymiany handlowej między Chinami a Indiami szacuje się na ok. 70 mld dolarów rocznie, przy czym deficyt we wzajemnych obrotach po stronie Indii wynosi 48 mld dolarów.

Autor: mn / Źródło: PAP