Chiny chcą szybkiej kolei do Rosji. "To byłoby pierwsze takie połączenie"

Ze świata

Wikipeda (CC BY-SA 3.0) | Robert DanielukWładywostok będzie miał połączenie z Chiniami

Chińscy urzędnicy z graniczącej z Rosją prowincji Jilin, zaproponowali swoim sąsiadom budowę linii kolei dużych prędkości do portowego miasta Władywostok. Rosjanie wyrazili wstępne zainteresowanie chińską ofertą.

Zgodnie z propozycją, budowana właśnie linia kolei dużych prędkości do chińskiego miasta Hunchun miałaby zostać przedłużona na terytorium Rosji. - W sierpniu będziemy jeździli superszybkimi pociągami do Hunchun. Jeśli linię udałoby się wspólnie przedłużyć, byłoby ona pierwszym takim połączeniem między Rosją i Chinami - powiedział szef chińskiej prowincji Jilin.

Jest zainteresowanie

Władimir Mikulszewski, gubernator Kraju Nadmorskiego, którego stolicą jest Władywostok, wyraził zainteresowanie propozycją Chińczyków i zaproponował dalsze negocjacje z Kolejami Rosyjskimi - państwowym operatorem rosyjskiej sieci kolejowej. Dwa mocarstwa ogłaszały już wcześniej plany wspólnej budowy linii kolei dużych prędkości. W styczniu Bloomberg poinformował, że Chiny planują budowę szybkiego połączenia z Pekinu do Moskwy. Koszt tej inwestycji to ok. 242 mld dolarów. Na początku maja China Railway Construction Corporation, chińska spółka kolejowa, poinformowała, że zgodziła się sfinansować i zaplanować 410-kilometrową linię kolei dużych prędkości w środkowo-południowej Rosji.

Tydzień wcześniej rosyjski minister transportu Maxim Sokołow powiedział, że Chiny i Rosją wspólnie wybudują za 20 mld dolarów szybkie połączenie kolejowe z Moskwy do Kazania.

Moskwa i Pekin zacieśniają współpracę. Chińczycy będą budować koleje w RosjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 3.0) | Robert Danieluk