Chiny: Aktywność w przemyśle rośnie, ale niepokoi eksport

Ze świata

freeimages.com/chowpokinAktywność gospodarcza w chińskim przemyśle odnotowała najlepsze wyniki od ubiegłego lata

Aktywność w chińskim przemyśle była w lutym na najwyższym poziomie od ubiegłego lata. Wszystko dzięki silniejszej produkcji i popytowi wewnętrznemu. Mimo tego, nadal niekorzystne są perspektywy dotyczące eksportu.

Jak poinformował w poniedziałek bank HSBC, wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w lutym do poziomu 50,7 pkt, w styczniu wynosił 49,7 pkt. To wynik wyższy od spodziewanego, zakładano bowiem że wskaźnik osiągnie poziom 50,1 pkt.

Oficjalne wyniki gorsze

Co jednak niepokoi, tosłabe dane dotyczące eksportu. - Zanotowano spadek nowych zamówień eksportowych, co sugeruje, że osłabił się popyt zagraniczny - poinformował Qu Hongbin, główny ekonomista HSBC w Chinach.

Wskaźnik PMI w Chinach autorstwa HSCB, jest wyliczany na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze, udzielanych przez kadry kierownicze z ponad 420 firm produkcyjnych.

Oficjalny PMI w Chinach, wzrósł nieznacznie z 49,8 pkt w styczniu do 49,9 pkt w lutym.

W sobotę, Ludowy Bank Chin obniżył stopy oprocentowania rocznych pożyczek i depozytową o 25 punktów bazowych. W efekcie juan osłabił się wobec dolara do najniższego poziomu od ponad 2 lat.

Autor: mb / Źródło: Market Watch

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com/chowpokin