Chińskie władze apelują, by pracownicy mieli dłuższe weekendy

Ze świata

Wikimedia (CC BY SA 2.0) | Steve Jurvetson74d20657-2fc9-4ec2-86ff-38575cf3c4f7

Władze Chin apelują do pracodawców, by latem dawali pracownikom wolne piątkowe popołudnia, wydłużając tym samym weekend; miałoby to korzystny wpływ m.in. na rozwój turystyki - podał w czwartek portal BBC News za mediami chińskimi. Przy stażu 20 lat pracy długość urlopu wynosi 15 dni.

Wolne piątkowe popołudnia ułatwiłyby ludziom podróżowanie; taka elastyczność zmniejszyłaby również obecne obciążenie w takich branżach jak transport, handel, czy katering - wskazał cytowany przez agencję Xinhua przedstawiciel krajowego urzędu ds. turystyki Wu Wenxue.

Pięć dno wolnych po 10 latach pracy

W Chinach w święta państwowe, wolne od pracy, wiele obiektów turystycznych boryka się z ogromnym napływem zwiedzających. Dzieje się tak dlatego, że poza takimi wolnymi dniami ludzie albo nie mają, albo też nie biorą urlopu. Pracownicy w Chinach mają prawo do płatnego urlopu - ci, którzy pracują krócej niż 10 lat, mają pięć wolnych dni, nie licząc świąt wolnych od pracy. Przy stażu 20 lat pracy długość urlopu wynosi 15 dni. W praktyce jednak wielu pracowników uważa, że nie powinni brać wolnego. Obawiają się bowiem, że zostaną uznani za leniwych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) | Steve Jurvetson