Superszybka autostrada dla juana. Chiny tworzą własny system płatniczy

Ze świata


- Długo wyczekiwana Chińska Międzynarodowa Platforma Płatnicza (CIPS), która ma zwiększyć rolę juana jako międzynarodowej waluty, jest już gotowa i może zostać uruchomiona już we wrześniu albo w październiku - dowiedział się Reuters.

System, który będzie superszybką autostradą dla płatności z wykorzystaniem juanów zastąpi zlepek funkcjonujących dotychczas sieci. Tym samym pozwoli na wolne od komplikacji transakcje, znacznie zwiększając rolę tamtejszej waluty - renminbi (RMB) - na rynkach międzynarodowych. Zrówna bowiem ją z innymi światowymi walutami pod względem płynności oraz redukcji ryzyka.

Międzynarodowe rozliczenia przy wykorzystaniu renminbi wykonywane są obecnie za pomocą CNAPS - Chińskiego Narodowego Systemu Płatniczego, który nie pozwala na efektywne porównywanie cen oraz przez SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej).

Rewolucja po chińsku

CIPS przyniesie prawdziwą rewolucję w obrocie między Chinami a resztą świata. Przede wszystkim, jest on zgodny z międzynarodowymi standardami, które gwarantują niskie koszty wymiany walut w transakcjach handlowych i może obsługiwać je jednocześnie w 17 strefach czasowych w Afryce, Azji, Europie i obu Amerykach. Istotna jest również eliminacja problemów językowych - nowy system poradzi sobie bowiem z przetwarzaniem chińskich znaków i przetłumaczy je na język angielski, co znacznie odciąży odpowiedzialne za to dotąd banki, a co za tym idzie - usprawni wymianę.

- CIPS jest już gotowy. Wybrano 20 banków, które mają go przetestować. 13 z nich to banki chińskie, reszta jest zależna od zagranicznego kapitału - powiedział pracownik wysokiego szczebla bankowego, który jest zaangażowany w sprawę. - Oficjalna premiera systemu będzie miała miejsce we wrześniu albo w październiku, wszystko zależy od wyników testów oraz postępów w przygotowaniach.

Start przed końcem roku

Według drugiego ze wspomnianych źródeł Reutersa, władze robią wszystko, co w ich mocy, aby zainaugurować CIPS jeszcze przed grudniem.

- To nie jest żaden z góry ustalony cel, ale staramy się z całych sił, by CIPS działał online przed końcem tego roku - powiedział anonimowy informator. - Jeśli wszystko pójdzie gładko, system wystartuje we wrześniu albo w październiku. W najgorszym razie powinniśmy zdążyć do końca roku.

Juan rośnie w siłę

W związku z rozwojem wymiany handlowej na na linii Chiny-USA i jednoczesnym spadku obrotu między Ameryką i Niemcami, chiński rząd musiał stawić czoła presji na uwolnienie juana. Pozwala więc na rozwój swojej waluty jako powszechnie akceptowanego, międzynarodowego środka płatniczego.

Rynek rozwija się szybko w kierunku internacjonalizacji waluty. Proces ten wspierają chińskie banki. Celem pozostaje ustanowienie międzynarodowego standardu rozliczeń i procesów, które będą prowadzić do dalszego wzrostu juana jako waluty konkurencyjnej w stosunku do dolara, euro i brytyjskiego funta.

Autor: mw//km / Źródło: Business Insider, TVN24 Biznes i Świat