Przepraszają za oszustwa. Rocznica w posępnym nastroju

Ze świata

We Włoszech 100 euro łapówki to nie korupcja TVN24 BiS
wideo 2/2

Dyrektor generalny chilijskich karabinierów Bruno Villalobos zwrócił się w czwartek do społeczeństwa o wybaczenie z powodu wielomilionowej afery w policji, która obchodzi właśnie 90-lecie. Za zdefraudowanie 25 milionów dolarów zwolniono 60 policjantów.

Wykryte nadużycia polegały na tym, że w latach 2010-2015 wspomniani policjanci przekazywali pieniądze z kont policyjnych na swe konta osobiste.

Starty na oszustwach w wyższych sferach instytucji wyniosły ok. 16,5 mln dolarów (ok. 63,9 mln zł) według danych przedstawionych przez tamtejsze Ministerstwo Służby Publicznej.

Po ujawnieniu tych przestępstw w służbach przeprowadzono szeroko zakrojone zmiany personalne.

Brutalne służby

W obchodach jubileuszu 90-lecia instytucji karabinierów w Santiago wzięła udział prezydent Chile Michelle Bachelet. Zapewniła, że rząd uczyni wszystko, aby sytuacja z ostatnich lat nigdy więcej nie powtórzyła się w szeregach chilijskiej policji.

Obecnie karabinierzy w Chile są głównie kojarzeni z brutalną dyktaturą Augusto Pinocheta. Prezydent kraju w 2006 r. podjęła decyzje o przesunięciu funkcjonariuszy z policji do Ministerstwa Obrony Narodowej po tym, jak karabinierzy brutalnie spacyfikowali manifestacje studenckie, co uznano za akt nieuzasadnionej agresji.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alex Proimos/flickr.com/(CC BY 2.0)