Artyści wyprą Adama Smitha. Brytyjczycy będą mieć nową twarz na banknocie

Ze świata

Wikipedia / domena publicznaAlfred Hitchcock, Marie Tussaud, Charlie Chaplin

Już wkrótce na nowym banknocie o nominale 20 funtów może pojawić się np. słynny komik Charlie Chaplin czy Marie Tussaud, francuska artystka i założycielka muzeum figur woskowych w Londynie. Bank of England ogłosił bowiem listę 592 kandydatów i kandydatek (spośród 30 tys. propozycji), którzy mają szansę zastąpić na banknocie słynnego ekonomistę Adama Smitha.

Jak pisze CNN Money, ostateczna decyzja ws. wyboru "twarzy" dwudziestofuntówki ma został podjęta na początku 2016 roku, natomiast nowymi pieniędzmi Brytyjczycy będą płacić od 2020 roku.

Na kogo?

Kto znalazł się wśród kandydatów wybranych przez Brytyjczyków? M.in. Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Marie Tussaud, ale też Alexander McQueen.

- Fakt, że społeczeństwo zgłosiło tak wielu artystów podkreśla zakres brytyjskich osiągnięć w sztuce. Dlatego właśnie ta działalność zasługuje na uznanie w następnym wydaniu banknotu 20-funtowego - podkreślił główny kasje Banku Anglii Victoria Cleland. I choć jedna strona banknotu zostanie zmieniona, to na drugiej nadal trwać będzie wizerunek królowej Elżbiety.

A oto cała lista 592 osób zaproponowanych przez Brytyjczyków.

Autor: mn / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / domena publiczna